Gra terenowa "Wędrówki Wędrowców Wawerskich"
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To jeden z najważniejszych dni dla organizacji UNICEF, która zajmuje się prawami dzieci na całym świecie.W tym roku obchodzimy 35. rocznicę podpisania Konwencji o prawach dziecka. Została ona przyjęta w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i dzisiaj zapewnia realizację, ochronę i poszanowanie praw dziecka.Celebrując ten dzień przypominamy światu, że każdemu dziecku, niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie same prawa - prawa dziecka.
Kampania informacyjna dotycząca Program ,, Aktywny Rodzic ''
Godzina dla MŁODYCH GŁÓW
Informacja o terminach wyborów do Rad Osiedli.
15.11. Dzień Tabliczki Mnożenia w SP 140
15 listopada w naszej szkole obchodzono XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Już kilka dni wcześniej na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty zachęcające do udziału w akcji oraz kąciki z zagadkami, gdzie każdy uczeń miał możliwość przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia. W piątek tabliczka mnożenia była już obecna wszędzie.
Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia. Kolorowali zakodowane obrazki, szukali tabliczki mnożenia w wykreślankach, grali w gry związane z mnożeniem, takie jak KABOOM, JA MAM, KTO MA?, RULETKA.
2
Turniej Wiedzy o Harrym Potterze
Zapraszamy wszystkich fanów Harry’ego Pottera do konkursu !
W Wielkim Turnieju Wiedzy o Harrym Potterze o Puchar Szkół staną naprzeciw siebie uczniowie 10 polskich szkół, najlepsi z najlepszych, znający wszystkie fakty i pamiętający najdrobniejsze szczegóły z książek o młodym czarodzieju!
W magicznych przestrzeniach zamczyska odbędzie się walka na wiedzę, a odpowiedzi niczym zaklęcia zmienią zwykły dzień we wspomnienie na całe życie. Eliminacje szkolne już 22 listopada. Szczegóły w ogłoszeniach na Librusie.
Akcja Wolontariat na Start
Dnia 6 listopada przedstawiciele klas ósmych i siódmych wzięli udział w 4. Akcji Wolontariat na Start, które odbyło się w XXVI LO im. Juliana Tuwima w Aninie. Głównym celem akcji była integracja wawerskich wolontariuszy poprzez udział w grze związanej z ideą wolontariatu, która zakończyła się wspólnym ogniskiem. Uczniowie odpowiadali na liczne pytania związane z pomaganiem innym i wykonywali różne zadania. Wszystko działo się na świeżym powietrzu w przyjaznej i radosnej atmosferze.
2
"Szkoła do hymnu"
Już po raz kolejny społeczność szkolna włącza się w ogólnopolską akcję MEN "Szkoła do hymnu".
8 listopada, w piątek, przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewamy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
W ten sposób chcemy upamiętnić tę szczególnie ważną dla Polaków rocznicę.
Nauczyciele znaleźli się w pierwszym szeregu walczących o wolną Polskę. Przypominamy – po raz kolejny już – ten słynny cytat z wypowiedzi Józefa Piłsudskiego, ponieważ 11 listopada nie może zabraknąć w naszej pamięci uznania także dla nauczycieli i związkowców oraz dla ich zasług.
Podziękowania za Talenciaki z Lidla.
Szanowni Rodzice i drodzy Uczniowie, z całego serca bardzo dziękujemy za Talenciaki z Lidla.
Dzięki Państwu udało nam się zebrać
5000 Talenciaków
Dzięki wytrwałości oraz solidarnej współpracy już niedługo nasi uczniowie będą mogli cieszyć się nagrodami.
Dziękujemy
"WSPÓLNA NIEPODLEGŁA!"
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert "WSPÓLNA NIEPODLEGŁA!", który odbędzie się już 11 listopada na Cytadeli Warszawskiej (plac Gwardii, 01-538 Żoliborz, Polska). Będzie to folkowe święto muzyki, z okazji Dnia Niepodległości, w którym tradycja spotka się z nowoczesnością! 🎶
Podczas tego niezwykłego wieczoru 16 artystów reprezentujących 16 województw zaprezentuje tradycyjne utwory w nowoczesnych aranżacjach. Wszystkie kompozycje zostały przygotowane przez Jana Smoczyńskiego, który z zespołem i Kapelą Maliszów towarzyszyć będzie artystom na scenie.
W programie poszczególne województwa reprezentują:
- Pomorskie – Sarsa
- Podlaskie – Marika
- Wielkopolskie – Grzegorz Hyży
- Dolnośląskie – Igor Herbut
- Łódzkie – Tatiana Okupnik
- Opolskie – Jarecki
- Śląskie – Kasia Moś
- Lubelskie – Skubas
- Małopolskie – Filip Grodowski
- Podkarpackie – Michał Szpak
- Warmińsko-mazurskie – Natalia Nykiel
- Lubuskie – Sara James
- Kujawsko-Pomorskie – Mariusz Lubomski
- Zachodniopomorskie – Reni Jusis
- Mazowieckie – Lanberry
- Świętokrzyskie – Józefina
Koncertowi towarzyszyć będą liczne atrakcje zorganizowane przez Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty i bezpłatny.
Zapraszają Prezydent Warszawy, Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego. Producentami wykonawczymi koncertu są Stołeczna Estrada oraz Kayax.
Bądźcie z nami, aby wspólnie świętować w rytmie muzyki!
Mistrzyni Olimpijska w naszej szkole !
Złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro oraz rekordzistka świata w rzucie młotem (82,98 m), Anita Włodarczyk, odwiedziła w środę, 30 października, naszą szkołę! Anita Włodarczyk jest srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w 2012 w Londynie oraz złotą medalistka Igrzysk Olimpijskich w 2016 w Rio de Janeiro. Mistrzyni świata z 2009 i 2015 roku, wicemistrzyni z 2013, trzykrotna złota i brązowa medalistka mistrzostw Europy. Zwyciężała w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge aż czeterokrotnie. 1 sierpnia 2015 została pierwszą kobietą w tej konkurencji, która przekroczyła 80 m, uzyskując wynik 81,08 m. 15 sierpnia 2016 roku na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro ponownie pobiła rekord świata w rzucie młotem z wynikiem 82,29 m, który przetrwał jedynie przez 13 dni. Został poprawiony przez nią samą 28 sierpnia 2016 roku na Memoriale Kamili Skolimowskiej w Warszawie i obecnie wynosi 82,98 m.
1
Europejski Tydzień Kodowania w SP140
Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Nauka programowania zagościła na stałe w naszej szkole. Dlatego bardzo chętnie włączamy się w akcje mające na celu propagowanie i naukę kodowania. Czas na Godzinę Kodowania. Hour of code to ogólnoświatowa akcja, która miała miejsce w tym roku w dniach 14-27 października. W naszej szkole uczniowie zgłębiali tajniki kodowania ze stroną code.org. Naukę połączono z dobrą zabawą.
2
Wystawa Wawerskie Opozycjonistki
W dniu 22 października 2024r. naszą szkołę odwiedziły Pani K. Markiewicz, Pani A. Żbikowska, Pani E.Masny- Askanas. Panie opowiadały o historii lat 80 i walce z ówczesnym ustrojem. Temu wydarzeniu towarzyszyła wystawa zdjęć o Wawerskich Opozycjonistkach. To była żywa lekcja historii. Projekt „Wawerskie opozycjonistki” zakłada upamiętnienie kobiet mieszkających i działających w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy w czasie powstawania „Solidarności” i stanu wojennego dzięki zebraniu relacji bohaterek przez dzieci i młodzież – wychowanków i wychowanki ognisk Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Wawrze.
Dziękujemy za piękną lekcję historii.
7
Konferencja w SP140
Pragniemy podziękować wszystkim gościom oraz prelegentkom Konferencji „Erasmus+ i eTwinning’’
p. A. Piwowarek -Dyrektorce DBFO oraz p. U. Sitek
p. D. Wojciechowskiej, p. D. Tokarz- Przedstawicielkom Narodowej Agencji Programu Erasmus+
p. Inspektor K. Łagockiej oraz p. Inspektor M. Pawłowskiej- Suda
p. K. Żelazo - dzielnicowemu koordynatorowi programów europejskich
p. J. Wichowskiej oraz p. M. Fałek nauczycielkom z SP404
Dyrektorom, nauczycielom i uczniom szkół: SP124,SP204,SP216, SP404,SP195,SP109, SP138
21
Profilaktyka grypy - akcja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m.st. Warszawie
Według WHO rocznie na świecie na grypę choruje nawet do 30% dzieci. Odgrywają one znaczącą rolę w transmisji wirusa grypy, ponadto są szczególnie narażane na ciężki przebieg
choroby i rozwój powikłań. Okres zakaźności u dzieci jest dwukrotnie dłuższy niż u osoby dorosłej. Każdego roku wśród chorujących na grypę jest 45% dzieci w wieku od 0 do 14 lat.
Najlepszą formą ochrony jest szczepienie ochronne, które zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, powikłań i zgonu.
17
Pomoc powodzianom
Drodzy Państwo,
otrzymaliśmy wiadomość dotyczącą szkoły podstawowej w Nysie. Dotarł do niej z pomocą p. Przewodniczący Kacper Kalinowski. Stowarzyszenie przy szkole podaje swój numer konta, ale proponujemy, by wpłacać na subkonto Rady Rodziców, a ta przekaże całą sumę do SP nr 1 w Nysie. Podkreślam, że wpłaty są absolutnie dobrowolne.
RADA RODZICÓW PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 140
58 1500 1878 1218 7009 5982 0000
Apel społeczności szkolnej z Nysy:
Szanowna Pani Dyrektor!
Jestem prezeską Stowarzyszenia Pro Uno, działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Nysie, ale reprezentuję szkołę także w imieniu Pani Dyrektor Bożeny Węglarz. Piszę do Pani, ponieważ miałam dzisiaj okazję poznać Pana Kacpra Kalinowskiego, przewodniczącego Rady Rodziców, który opowiedział mi o Państwa szkole i o tym, że myśli o zorganizowaniu pomocy dla naszej placówki. Niestety nasza szkoła bardzo ucierpiała podczas powodzi i wymaga gruntownego remontu. Zalana została kuchnia, stołówka, magazyny ze sprzętem sportowym, majątkiem kolonijnym Stowarzyszenia, elektronarzędzia naszych konserwatorów oraz szafki uczniowskie.
Na początku ratowaliśmy, co się da i wydawało nam się, że ocalimy szafki, niektóre sprzęty kuchenne, jednak okazało się, że wszystko, co miało kontakt ze skażoną wodą, musi zostać zutylizowane... Otrzymaliśmy już dużo darów, które pomogły nam w opróżnieniu i posprzątaniu zalanych pomieszczeń, ale potrzeby na najbliższe tygodnie, a może nawet miesiące są ogromne. W piątek na przykład dowiedzieliśmy się, że musimy zbijać kafle i tynki na wysokość 2m... Teraz najbardziej potrzebujemy pieniędzy.
Pan Kalinowski wspomniał o możliwości przeprowadzenia zbiórki na rzecz naszej szkoły.
Liczymy na Państwa pomoc, bo każda, nawet niewielka, pozwoli nam szybciej uporać się z tragedią.
Z poważaniem
Ewa Witkowska
prezeska Stowarzyszenia Pro Uno
Sprzątanie Lasu 28.09.2024
Szanowni Państwo!
Akcja przyniosła wielki sukces w postaci ogromnej liczby worów śmieci, bardzo wysokiej frewencji- wielu uczniów z innych szkół.
Dziękujemy Paniom
Sandrze Spinkiewicz Radnej M. st. Warszawy
Agnieszce Wójcik Radnej Dzielnicy Wawer M. st. Warszawy
oraz Paniom Kucharkom za pyszną grochówkę.
Do zobaczenia podaczas kolejenj akcji.
2
HPV - akcja, umożliwiająca szczepienie przeciw temu wirusowi w szkołach
Szanowni Państwo,
rozpoczyna się wspólny powszechny program Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczący szczepień w szkołach dla uczniów przeciw wirusowi HPV. Kluczowym celem programu jest zwiększenie liczby dzieci zaszczepionych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), a w konsekwencji zmniejszenie liczby osób z nowotworami szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi wywoływanymi przez wirus. Szczepienia będą realizowane na terenie szkół, które wyrażą chęć udziału w programie. W programie może wziąć udział każda szkoła, do której uczęszczają dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia.
Załączamy prezentację, która przybliży Państwu tematykę związaną z wirusem HPV.
Załączniki:
Wzor_oswiadczenie_i_zgoda_przedstawiciela_ustawowego_dziecka_dotyczaca_szczepienia_przeciw_HPV_w.pdf
Wzor_deklaracja_przedstawiciela_ustawowego_dziecka_dotyczaca_szczepienia_przeciw_HPV_w_szkole.pdf
Sala lekcyjna inaczej
Od dłuższego czasu marzeniem naszej szkolnej społeczności było miejsce, które umożliwiałoby prowadzenie zajęć na zewnątrz, na zielonym terenie wokół szkoły. Był pomysł, była determinacja tylko w realizacji piętrzyły się przeszkody. Kolejni wykonawcy rezygnowali z podjęcia wyzwania, ale Rada Rodziców naszej szkoły nie dawała za wygraną. I wreszcie jest! Piękna, drewniana konstrukcja z dekorami w stylu "Świdermajer", solidne stoły i ławki z drewnianymi blatami i siedziskami. Wszystko jest fantastyczne i już służy dzieciom i młodzieży. Wielkie, gorące podziękowania dla Rady Rodziców (a więc wszystkich Rodziców) pod przewodnictwem (już kolejny rok!) p. Kacpra Kalinowskiego. Szczególne podziękowania dla p. Katarzyny Kuli oraz p. Radosława Dziurdzia.
Piknik Integracyjny - Wawer Dla Każdego
W dniu 21 września tancerze z naszej szkoły mieli okazję zaprezentować różne style taneczne na na Pikniku Integracyjnym - Wawer Dla Każdego! Występy były wspaniałe. Gratulujemy wszystkim występującym!
LIDL - Szkoły pełne Talentów.
Ogłaszamy zbiórkę Talenciaków !
Zachęcamy do wzięcia udziału w zabawie. Dzięki zaangażowaniu naszej społeczności szkolnej mamy szansę wygrać atrakcyjne nagrody.
Akcja trwa do 31.10.2024 roku.
Szczegóły w linku https://www.lidl.pl/c/szkoly/s10012469
KODUJ Z GIGANTAMI
Drogi Rodzicu,
nasza szkoła wspiera 15. edycję ogólnopolskiej akcji „Koduj z Gigantami – Cyber Przygoda w świecie AI”! 🚀 To największe w Polsce, całkowicie bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży. Kilka najważniejszych informacji o akcji:
Formularz zapisowy dostępny jest na stronie: www.kodujzgigantami.pl
Akcja organizowana jest przez szkołę Giganci Programowania, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. To wyjątkowa okazja, aby Państwa dzieci mogły poznać świat sztucznej inteligencji oraz rozwijać swoje umiejętności cyfrowe.
- warsztaty dostępne są zarówno stacjonarnie, jak i online
- do wyboru Minecraft, Scratch, Python i inne języki programowania
- kilka grup wiekowych
Karta Ucznia w roku szkolnym 2024/2025
Aby otrzymać Kartę przed 01.09.2024, złóż wniosek do 30.06.2024 r.
W roku szkolnym 2024/2025 Karta Ucznia nie będzie wydawana posiadaczom e-legitymacji z wgranym uprawnieniem do przejazdu WTP (uczniowie klas pierwszych, dzieci, które zmieniły szkołę oraz te, które zgubiły legitymację papierową i otrzymały nowy dokument).
E-legitymacja jest potwierdzeniem uprawnienia do bezpłatnych przejazdów Warszawskim Transportem Publicznym.
Wyrobić nową lub przedłużyć już posiadaną Kartę Ucznia można na kilka sposobów podanych poniżej.
- Poprzez elektroniczny Punkt Obsługi Pasażerów (e-POP).
Wejdź na stronę https://e-pop.wtp.waw.pl i wypełnij wniosek o Kartę Ucznia. Przygotuj zdjęcie dziecka* oraz:
- skan ważnej legitymacji szkolnej z wpisanym numerem PESEL, a w przypadku braku legitymacji – skan zaświadczenia wydanego przez szkołę, zawierającego:
- adres zamieszkania ucznia,
- informację o uczęszczaniu dziecka do szkoły w określonym roku szkolnym,
- numer PESEL.
Złożenie wniosku za pośrednictwem e-POP możliwe jest jedynie przez posiadaczy Profilu Zaufanego (dzieci, które ukończyły 13 lat i posiadają Profil Zaufany mogą złożyć wniosek samodzielnie).
Karta wysyłana jest na wskazany we wniosku adres zamieszkania (za pośrednictwem Poczty Polskiej).Wybierając odbiór karty w dowolnym POP, po zaakceptowaniu wniosku przez pracownika ZTM, otrzymasz maila z informacją, że wniosek został przyjęty i należy odebrać Kartę.
- Za pośrednictwem linku elektronicznego otrzymanego ze szkoły, do której uczęszcza Uczeń.
- Za pośrednictwem linku elektronicznego dedykowanego Szkole Podstawowej nr 140 ZTM Warszawa - Karta Ucznia – zalecana forma.
Potrzebne dokumenty:
- numer obecnej Karty Ucznia (nie dotyczy pierwszej karty),
- zdjęcie* dziecka.
Po wypełnieniu i wysłaniu wniosku na adres e-mail otrzymasz potwierdzenie jego złożenia,
a później informację o jego rozpatrzeniu.Nową Kartę Ucznia odbierzesz w szkole po otrzymaniu wiadomości z sekretariatu o jej dostarczeniu.
3. Bezpośrednio w Punkcie Obsługi Pasażerów.
Potrzebne dokumenty:
- ważna legitymacja szkolna z wpisanym numerem PESEL, a w przypadku braku legitymacji z powyższymi danymi zaświadczenie wydane przez placówkę, zawierające:
- adres zamieszkania ucznia,
- informację o uczęszczaniu dziecka do szkoły w określonym roku szkolnym,
- numer PESEL,
- dokument potwierdzający tożsamość dziecka, a w przypadku uczniów obcokrajowców, którzy nie posiadają dokumentu potwierdzającego tożsamość, należy okazać dokument potwierdzający nadanie numeru PESEL,
- zdjęcie* dziecka w formie elektronicznej lub papierowej.
- Składając wniosek papierowy bezpośrednio w szkole.
Potrzebne dokumenty:
- wypełniony wniosek (druk wniosku otrzymasz w szkole),
- zdjęcie* dziecka w formie papierowej.
*zdjęcie powinno być: legitymacyjne, wykonane w orientacji pionowej na jednolitym, jasnym tle, aktualne (wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy); składane w formie elektronicznej: w formacie JPG lub PNG, w minimalnej rozdzielczości 200×259 pikseli, wielkość pliku nie większa niż 2 MB; składane w formie papierowej: w formacie 3,5x4,5 cm.
Piknik SP140
W sobotę, 15 czerwca odbył się Piknik Rodzinny, organizowany przez naszą społeczność szkolną. Jak co roku, była to bardzo udana impreza. Na naszych gości czekały liczne atrakcje, m. in. zabawy zręcznościowe dla maluchów, malowanie twarzy i koraliki na zamówienie, mega piana, występy uczniów.
Za organizację i przeprowadzenie pikniku serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, uczniom oraz występującym dzieciom.
60
Bezpieczni w sieci
Nasza szkoła brała udział w rocznym projekcie Bezpieczni w sieci to projekt edukacyjny adresowany do nauczycieli oraz uczniów klas 7–8 szkół podstawowych. Jego celem jest wspieranie pedagogów, a także młodzieży w podnoszeniu kompetencji cyfrowych z zakresu bezpieczeństwa w sieci.
Projekt realizuje NASK – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna.
Trzymaj Formę
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym ,, Trzymaj Formę"
„Kubusiowi Przyjaciele Natury” i Akademia Bezpiecznego Puchatka
Nasza szkoła brała udział w dwóch ogólnopolskich programach
1. „Kubusiowi Przyjaciele Natury” - klasy drugie i trzecie.
Celem jego była nauka zasad życia w zgodzie z naturą: podstawowych zasad ochrony
środowiska, recyklingu, szacunku do roślin i zwierząt, a także dbałości o właściwe odżywianie
oraz aktywne spędzanie czasu. W tegorocznej edycji zakres merytoryczny wzbogacony został o tematy
związane ze zmianami klimatycznymi. Położono też duży nacisk na wskazanie tego, co każdy
z nas może zrobić w swoim otoczeniu, aby dbać o dobro natury.
Całość materiałów edukacyjnych została podzielona na 6 misji:
• Misja Szkoła. Na tropie zmian klimatycznych.
• Misja Dom. Na tropie eko nawyków.
• Misja Sklep. Na tropie mądrych zakupów.
• Misja Las. Na tropie roślin i zwierząt.
• Misja Zielona Energia. Na tropie odnawialnych źródeł energii.
• Misja Pola i Łąki. Na tropie zapylaczy.
2. Akademia Bezpiecznego Puchatka – klasy pierwsze
Program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmował tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.
"Wars i Sawa grają w szachy"
Wyniki konkursu plastyczno- literackiego "Szacherezada" o tematyce szachowej nawiązującej do lokalności szkoły. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że z naszej szkoły uczeń klasy 7a Marcel Brzozowski otrzymał tytuł Laureata 3 -miejsca, a uczennica klasy 4a Katarzyna Niezgoda zdobyła wyróżnienie.
W przygotowaniu prac uczniom pomagała p. J. Czapla.
Serdecznie gratulujemy!
5
"Edukacja przez szachy w Szkole"
W dniu 10 czerwca uczniowie klas 1 - 3 wzięli udział w X Turnieju Finałowym ogólnopolskiego projektu "Edukacja przez szachy w Szkole" w tym "Wars i Sawa grają w szachy". Gala finałowa odbyła się na Torwarze, gdzie udział brało aż 719 małych szachistów. Uczestnicy naszej szachowej drużyny zostali wysoko sklasyfikowani.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
12
Mistrzostwa klas II Szkół Podstawowych m. st. Warszawy w Dzielnicy Wawer
7 czerwca uczniowie klas 2 wzięli udział w zawodach pływackich o Mistrzostwo klas II Szkół Podstawowych m. st. Warszawy w Dzielnicy Wawer na pływalni Anin w OSiR Wawer.
W kategorii dziewcząt i dystansie 25 metrów stylem dowolnym (kraul) uczennica klasy 2b Maja Zarzeczna zdobyła tytuł Laureata 3 -miejsca.
Gratulacje!
FINALISTKA KONKURSU O ZDROWIU HIGIEJA
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły - Zofia Szatkowska osiągnęła bardzo dobry wynik w wojewódzkim Konkursie o Zdrowiu „Higieja” i uzyskała tytuł finalistki!
Naszą finalistką opiekowała się pani Anna Korona
Ucznennicy i jej opiekunowi serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolskie WYBORY KSIĄŻEK
Nasza placówka współorganizowała Ogólnopolskie Wybory Książek.
W maju i czerwcu 2024 r. biblioteki i szkoły z całej Polski zorganizowały masową akcję, w trakcie której setki tysięcy uczniów zagłosowało na najciekawsze książki przeczytane w ciągu ostatnich dwóch lat.
To największe w Polsce i jedno z największych na świecie badań czytelniczych. Autentyczne, oddolne, tworzone przez środowisko bibliotekarzy, bez możliwości manipulacji wynikami poprzez internet.
A jednocześnie świetna okazja do promowania czytania bez przymusu, dla przyjemności, takich książek, na jakie mamy ochotę szczegóły
SZPZLO Warszawa-Wawer
Szanowni Państwo,
SZPZLO Warszawa-Wawer świadczy usługi stomatologiczne dla Państwa uczniów.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców oraz dzieci proponujemy wykonanie usług stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w soboty.
Sukces naszych uczniów w ogólnopolskim konkursie AWS GetIT
W nasza szkoła wzieła udział w projekcie AWS GetIT. W ramach projektu uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności cyfrowe i pomysły na aplikacje, mające rozwiązać wybrane problemy społeczne. Po ukończeniu programu nauczania szkoła moga zgłosić jeden pomysł na aplikację uczniowską do rozpatrzenia w ogólnokrajowym konkursie. Pomysł na aplikację naszych uczniów został dostrzeżony przez organizatorów i dostaliśmy się do finałowej trójki.
Otrzymaliśmy od organizatorów feedback dotyczący prezentacji naszego projektu :)
1. "Bardzo dobry pomysł na aplikację ! Będzie on aktywował uczniów do myślenia i rozwijania się. Świetnie zebraliście feedback na temat aplikacji od swoich kolegów, to bardzo ważne w każdym procesie tworzenia nowych produktów. Myślę, że Wasza aplikacja jest gotowa do tworzenia jej w środowisku testowym ! Świetna robota ! Gratulacje ! "
2."Bardzo dobra prezentacja. Opis problemu (problem statement) świetnie wprowadza w czytającego w trudności z jakimi borykają się uczniowie i zaznacza korzyści z używania aplikacji.
Jasno przedstawiono listę platform (przeglądarka, aplikacja mobilna) na których aplikacja będzie dostępna.
Stylistyka aplikacji stonowana, bez krzykliwych elementów, bardzo przyjemna dla oka.
Super pomysł z przedstawieniem ocen użytkowników i ich komentarzy na temat aplikacji.
Bardzo ciekawy pomysł, bardo dobrze zaprezentowany.
Brawo!"
3. "Wsparcie uczniów przygotowujących się do sprawdzianów jest świetnym pomysłem.
To niesamowite, że bazujecie na sprawdzonym źródle wiedzy, do zasilenia bazy waszej aplikacji - mam na myśli nauczycieli :).
Widać, że wkładacie dużo serca w ten projekt. Trzymam kciuki, żeby wam się udało to zrobić! Na pewno będziecie mieli wielu zadowolonych użytkowników."
4. "Witam,bardzo dziękujemy za przesłanie projektu Waszej aplikacji. Bardzo precyzyjnie opisaliście logikę działania aplikacji, jej funkcjonalności. Zebraliście potrzeby użytkowników, i je zaadresowaliście. Pomyśleliście też, jak ich informować o zmianach. Super robota! Mam nadzieję, że dobrze bawiliście się przy pracy nad projektem. Szkoda, że jak ja byłam w szkole to nie miałam takiej aplikacji dostępnej. Na pewno bym ją używała i miała lepsze oceny! Dziękuję za przesłaną pracę, pozdrawiam serdecznie, Anna
Pomysł został zaprezentowany w finale przed komisją sędziowską złożoną z ekspertów z branży technologicznej. Miło mam przekazać, że uczniowie naszej szkoły otrzymali drugie miejsce.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
4
Letnie Seminarium dla nauczycieli WARSA i SAWY. Sztuczna inteligencja
W dniu 28 maja uczestniczyłyśmy z Panią Justyną Pieniak w Letnim Seminarium Wars i Sawa w ramach cyklu spotkań dla nauczycieli organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik i Pracowni Wspierania Warszawskich Projektów Edukacyjnych WCIES. Wysłuchałyśmy wykładu dr Piotra Kowzana z Uniwersytetu Gdańskiego dotyczącego wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy z uczniem zdolnym. W dalszej części spotkania zwiedzałyśmy wystawę Przyszłość jest dziś oraz uczestniczyłyśmy w pracy warsztatowej dotyczącej tej wystawy. Celem spotkania w tej formie było szukanie odpowiedzi na następujące pytania:
Jak przygotować nauczycieli do wprowadzania grupy uczniów w przestrzeń wystawy?Jakie pytania sami musimy sobie zadać zanim rozpoczniemy prace z grupą i dyskusję na temat możliwości wykorzystania AI?
Jak pracować z eksponatami, żeby rozwijać kompetencje kluczowe uczniów ?
Wyniki VI Dzielnicowego Konkursu Kaligraficznego
21 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 140 im. Kazimierza Jeżewskiego w Warszawie odbył się VI Dzielnicowy Konkurs Kaligraficzny. Wzięło w nim udział 36 uczniów klas I – III z wawerskich szkół podstawowych.
Komisja w składzie: p. Izabella Rysiawa, p. Marzena Szerejko i p. Agnieszka Kląskała-Mroczek dokonała oceny prac i wyłoniła następujących laureatów:
Klasy I
I miejsce Alicja Kalbarczyk SP 140
II miejsce Pola Michalska SP 218
II miejsce Julia Broniek SP 140
III miejsce Marcelina Wilk Sp 140
III miejsce Aleksander Rudolf SP 218
Klasy II
I miejsce Leon Kurzyna SP 218
II miejsce Balbina Półtorak SP 140
II miejsce Mateusz Rams SP 140
III miejsce Dariusz Turek SP 204
Wyróżnienie Alicja Ostapowicz SP 140
Klasy III
I miejsce Gustaw Ciecieląg SP 204
II miejsce Filip Sztabnik SP 140
II miejsce Michał Piekarski SP 218
III miejsce Aleksandra Śmigielska SP 140
III Emma Rybiałek – Dopierała SP 140
Wszyskim serdecznie gratulujemy.
Dzień zdrowego żywienia & Dzień Dziecka w SP140
W naszej szkole świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęliśmy już 29 maja, był to wyjątkowy dzień dla wszystkich uczniów. Nie zabrakło rozrywki, zabawy i przede wszystkim uśmiechu na twarzach wszystkich: zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Nasi uczniowie uczestniczyli w rożnego rodzaju atrakcjach – było coś dla duszy i coś dla ciała.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego wyjątkowego dnia.
Szczególnie podziękowania kierujemy do Rodziców .
25182
Konkurs logopedyczny
W piątek 17 maja w szkole odbył się konkurs logopedyczny.
Chętni uczniowie klas 0-2 recytowali wiersze Jana Tuwima. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Ogólnopolskie Wybory Książek
Uczniowie wybierają ulubione książki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 140 w dniach: 7 - 13 maja biorą udział w akcji Ogólnopolskie Wybory Książek, zorganizowanej przez redakcję branżowego miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Akcja ma na celu poznanie prawdziwych gustów czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocję czytania dla rozrywki i przyjemności. W pierwszej edycji, która odbyła się w 2015 r., wzięło udział ponad 450 tys. uczniów.
W wyniku wyborów zostanie opublikowana lista ulubionych książek dzieci i młodzieży z całej Polski. Wyniki będą dostępne na stronie www.wyboryksiazek.pl
17
Wizyta przedszkolaków
W dniu 10 maja gościliśmy w naszej szkole dzieci z ,,Bajkowego Przedszkola " wraz ze swoimi nauczycielkami. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie w wykonaniu uczniów klas 4-7 oraz poznały nowe otoczenie. Jak pokazuje nasze kilkuletnie doświadczenie takie spotkania przyczyniają się do zniwelowania stresu przed pójściem do szkoły. Mamy nadzieję, że z niektórymi przedszkolakami spotkamy się we wrześniu, już w roli uczniów naszej szkoły.
33
XVII Dzielnicowy Konkurs Literacki dla klas 3
Dnia 16 kwietnia 2024r. w Szkole Podstawowej nr 140 odbył się XVII Dzielnicowy Konkurs Literacki dla klas 3.
Komisja konkursowa w składzie: p. Agnieszka Kląskała - Mroczek, p. Izabella Rysiawa, p. Małgorzata Gołagusz - Milewska przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce - Hanna Celińska - SP 218
II miejsce - Mateusz Wu - SP 218
III miejsce - Karolina Chwała - SP 204
III miejsce - Julia Osajda - SP 128
wyróżnienia:
Wiktor Sowa - SP 140
Oliwia Sekscińska - SP 128
Inka Madaj - SP 124
Dziękujemy za udział w naszym konkursie i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.
BIERZEMY UDZIAŁ W KAMPANII – ROWEROWY MAJ
Rowerowy Maj to największa kampania promująca aktywny tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Akcja poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, zachęca do aktywnych sposobów dojazdu do przedszkola, uczy dobrych i zdrowych nawyków. Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, który w maju dotrze na zajęcia w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach, wrotkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy lub grupowy. Dla najaktywniejszych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Szkolny Serwis Rowerowy. To doskonała okazja, aby przeserwisować jednoślad uczestników kampanii.
Aby skorzystać z usług serwisu rowerowego konieczne jest okazanie dzienniczka rowerowego, świadczącego o uczestnictwie kampanii. Liczba naklejek w dzienniczku nie ma znaczenia, serwis jest dla wszystkich uczestników ze wszystkich szkół i przedszkoli biorących udział w akcji.
W tegorocznej edycji okazji do skorzystania z serwisu będzie aż 12. Serwis jest mobilny, dostępny w weekendy, każdego dnia w innej lokalizacji. Więcej informacji w wydarzeniu: fb.com/events/1195777491414063/
Egzamin praktyczny na kartę rowerową
Dnia 6 maja 2024 r. odbył się w naszej szkole egzamin praktyczny na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpiło 80 uczniów. Uczniowie po testach teoretycznych, przystąpili do egzaminu praktycznego. Przyjazną i miłą atmosferę egzaminu zawdzięczamy policjantom z Komendy Stołecznej Policji .
Gratulujemy uczniom, którzy w 100% zdali egzamin na kartę rowerową. Po tygodniu oczekiwania pierwsi rowerzyści odbiorą długo wyczekiwany swój pierwszy dokument uprawniający do samodzielnego poruszania się po drogach publicznych.
Wszystkim świeżo upieczonym rowerzystom życzymy szerokiej drogi !!
6
Międzynarodowy Dzień Tańca w naszej szkole
29 kwietnia na całym świecie celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tańca. W naszej szkole odbył się 24 kwietnia. Tego dnia odbyły się w szkole pokazy taneczne naszych uczennic. Chętni wykonali pracę plastyczne o tematyce tanecznej.
Dziękujemy wszystkim małym artystom!
23
Finalistki konkursu kuratoryjnego
Z ogromną radością informujemy, że dwie uczennice naszej szkoły zostały finalistkami konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego !
Nasze finalistki to:
Zosia Szatkowska kl. 8a
Basia Śmigielska kl. 7a
Tytuł finalisty uprawnia do dodatkowych 7 punktów przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Gratulujemy finalistkom i Pani Paulinie Błogowskiej, która poprowadziła dziewczyny do tego sukcesu.
Podróż do Jibou
Wirtualny spacer po szkole oczami uczniów
19 kwietnia 2024 Akcja Żonkile
19 kwietnia 2024 r. nasza szkoła brała udział w akcji społeczno – edukacyjnej upamiętniającej 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym dniu uczniowie klas IV – VIII na lekcjach poszerzali swoją wiedzę na temat powstania ludności żydowskiej w Warszawie. Korzystając z zasobów edukacyjnych Muzeum Historii Żydów Polskich Polin klasy IV-VI poznały trudną historię młodych Żydów na podstawie opowieści "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych, autorki m.in. poruszającej temat wojny książki "Pan Apoteker". W klasach VII film, który przybliżył uczniom problem ludności żydowskiej nosił tytuł: „Nie było żadnej nadziei”. Po emisji w klasach VIII poruszającej animacji „Zdążyć przed Panem Bogiem”, która prezentowała postać Marka Edelmana, znanego działacza żydowskiego, a po II wojnie kardiologa, mogliśmy odpowiedzieć na pytanie dlaczego symbolem akcji został żółty żonkil.
Światowy Dzień Ziemi
Szanowni Państwo!
Z okazji Światowego Dnia Ziemi, zapraszamy na 16. edycję Wawerskiego Sprzątania Lasu, która odbędzie się w SOBOTĘ, 27.04.2024
W organizację wydarzenia zaangażowała się Fundacja Wawer, Urząd Dzielnicy Wawer, oraz OSiR Wawer.
Będziemy sprzątać lasy wokół Stadionu Syrenka w Marysinie Wawerskim.
Zbiórka na Syrence ul. Starego Doktora 1 o godz. 12.00.
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1AcWathDK
Ważna informacja !
Wydajemy zaświadczenia o wolontariacie.
Zapewniamy worki, rękawiczki oraz coś ciepłego na ząb :)
Prowadzimy zbiórkę elektrośmieci – jeśli macie takie w domu – przywieźcie – odbierzemy i przekażemy organizacji „Moje Miasto bez Elektrośmieci”
Dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej lub posiadać zgodę na samodzielne uczestnictwo.
Do zobaczenia w Marysinie!
Sandra Spinkiewicz
Agnieszka Wójcik
Radne Dzielnicy Wawer M. st. Warszawy
Współpraca z przedszkolami
Ścieżka opowieści
Uczniowie klas 1 b przygotowali ścieżkę opowieści do lektury ,,Brzydkie kaczątko”. Klasa została podzielona na tyle grup, ile ustalono punktów planu wydarzeń. Każda grupa wykonała ilustrację do innego punktu. Następnie ułożyli je odpowiedniej kolejności. Oprócz wspaniałej zabawy, została z nimi ogromna satysfakcja ze wspólnie zrobionych prac plastycznych.
2
Laureaci wojewódzkiego konkursu języka angielskiego TEA
Z wielką radością informujemy, że trzech uczniów naszej szkoły zostało laureatami wojewódzkiego konkursu języka angielskiego TEA – Time for English Adventure.
W piątek odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów. Konkurs jest wpisany na kuratoryjną listę i jest punktowany przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Nasi laureaci to:
W kategorii klas V - VI:
Nika Karpińska kl. 6a
Jan Gomułka kl. 6a
W kategorii klas VII – VIII
Levi Bryćko kl. 7a
Serdecznie gratulujemy !
Nasi Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu InstaLogic.
Z radością informujemy, że 5 uczniów i uczennic naszej szkoły zostało laureatami Ogólnopolskiego Konkursu InstaLogic.
Aleksander Gaładyk z kl. 6b – Laureat II miejsca, najlepszy wynik w dzielnicy Wawer
Tymon Wnuk z kl. 4b – Laureat II miejsca, drugi wynik w dzielnicy Wawer
Marianna Bakuła z kl. 6c - Laureatka III miejsca, trzeci wynik w dzielnicy Wawer
Paweł Skrzyński z kl. 4b – Laureat III miejsca
Jagoda Borowska z kl. 5b – Laureatka III miejsca
Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz znajduje się w przygotowanym przez Kuratorium Oświaty wykazie zawodów wiedzy punktowanych przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Serdecznie gratulujemy!
Dzień Teatru w SP 140
W środę 27 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Teatru – święto uchwalone w 1961 roku na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.
Tego dnia w naszej szkole było barwnie i wesoło. Każda klasa miała przygotować prezentacje i stroje związane z wybranymi postaciami literackimi. Wśród ulubionych bohaterów nie zabrakło m.in. Śnieżki, Kopciuszka, Pinokia, Janka Muzykanta, Hermiony, Stasia Tarkowskiego, Czerwonego Kapturka, Neta Bieleckiego.
Uczniowie rozmawiali na temat teatralnych środków wyrazu. Mieli możliwość bawić się sztuką, a zarazem wiele nauczyć się o teatrze.
Opiekunami projektu były p. M. G, - Milewska oraz p. J. Czapla
1619
WIOSNA ZDROWIA PSYCHICZNEGO W SP140
Turniej szachowy dla uczniów z kl. IV -VIII
W dniu 18 marca w naszej szkole odbył się turniej szachowy dla uczniów z kl. IV -VIII.
Tym razem uczniowie klas starszych mogli sprawdzić swoje umiejętności szachowe.
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom!
I miejsce Franciszek Piotrowski kl. 4b
II miejsce Jan Tryznowski kl. 6b
III miejsce Kuba Nowak kl. 4b
IV miejsce Oskar Sowa kl. 7a
V miejsce Tymon Wnuk kl. 4b
VI miejsce Wiktor Kowalewski kl. 5a
VII miejsce Adam Cisowski kl. 4b
VIII miejsce Emmanuel Ekwueme kl. 6b
IX miejsce Piotr Cackowski kl. 8a
X miejsce Krzysztof Słomkowski kl. 6c
7
Przyjaciele zwierząt
Dnia 6 marca 2024 r uczniowie naszej szkoły zawieźli zebraną w szkole karmę, miski, koce, zabawki i inne potrzebne rzeczy do schroniska w Falenicy. Podopieczni byli zachwyceni i przywitali ich gromkim szczekaniem. Opiekunowie serdecznie dziękują za wsparcie i dobre serce uczniów szkoły nr 140, licząc na dalszą pomoc w przyszłości.
3
Szkolny Mundial SP 140
W naszej szkole rozpoczęliśmy projekt Mundial 2024.
Na początek poznaliśmy państwa, które biorą udział w rozgrywkach. Odbyło się losowanie. Każda klasa wylosowała państwo. Serdecznie zapraszamy Was do strefy kibica! Prezentujemy tam aktualna tabele i wyniki Mundialu 2024.
W dniu 12 marca 2024 odbył sie półfinał Szkolnego Mundialu:
FRANCJA ( świetlica)---- PORTUGALIA ( klasy 5 )
Bądźcie z nami !
Szkolny Turniej Szachowy kl. 1-3
W dniu 11 marca 2024r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję zmierzyć się w wyjątkowych zawodach, a mianowicie w II Szkolnym Turnieju Szachowym. Turniej zorganizowany został pod opieką p. Justyny Pieniak i p. Tomasz Szredera. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał trener należący do Polskiego Związku Szachowego – Pan Tomasz Szreder. Do rozgrywek zgłosiło się 44 miłośników szachów z klas: I, II, III. Pasjonaci tej królewskiej gry mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności i wziąć udział w turnieju. Większość to jeszcze początkowi gracze, którzy będą dopiero rozwijać swój talent w tym kierunku. Rozegrano 7 rund w tempie 15 minut na zawodnika, w kategorii klas I-III.
Nagrody zostały przyznane:
I miejsce Mateusz Rams – kl. II A
II miejsce Wiktor Mazurek – kl. III A
III miejsce Michał Mazurek – kl. I A
Kolejne miejsca zajęli:
IV miejsce Hugo Pelc – kl. III B
V miejsce Krzesimir Franaszek – kl. II A
VI miejsce Wojciech Wiśniewski – kl. I A
VII miejsce Ignacy Pieczewski – kl. I A
VIII miejsce Stanisław Peregud – Wolff – kl. III B
IX miejsce Teodor Pelc – kl. 1 B
X miejsce Ignacy Durślewicz – kl. III B
Osoby na podium otrzymały Puchary i Dyplomy oraz upominki. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci Dyplomów.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i nagrodzonym! Wszystkim uczestnikom turnieju życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy za zaciętą rywalizację, grę fair-play i atmosferę świetnej zabawy!
Mamy nadzieję, że tegoroczne szkolne zawody szachowe staną się dodatkową zachętą dla pozostałych uczniów do zgłębiania tajników gry w szachy. Bowiem szachy to wspaniała gra, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi: uczy logicznego myślenia, przewidywania, sportowego współzawodnictwa, refleksu i cierpliwości.
2316
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Szkoła Podstawowa nr 140 otrzymała środki finansowe w kwocie 12 tysięcy złotych na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w 2024 roku.
Dzięki udziałowi w programie będzie można wzbogacić księgozbiór biblioteczny, kupić lektury, książki drukowane i na nośnikach elektronicznych, komiksy, gry planszowe oraz inne atrakcyjne dla uczniów nowości wydawnicze. W tym i następnym roku szkolnym będą również przeprowadzane konkursy i projekty promujące czytelnictwo.
Lekcje w Muzeum
W lutym wraz z całą klasa odwiedziliśmy dwa muzea. W piątek, 16 lutego wybraliśmy się do Muzeum Narodowego w Warszawie. Dowiedzieliśmy się tam, jakie są gatunki malarstwa oraz ich cechy. Poznaliśmy nowe pojęcia takie jak weduta czyli obraz przedstawiający ogólny widok miasta lub jego fragment. Lekcja w Muzeum narodowym była ciekawa i bardzo mi się podobała.
W środę, 28 lutego odwiedziliśmy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie na Rynku Starego Miasta. Podczas lekcji dostaliśmy karty i zostaliśmy podzieleni na grupy, aby później zaprezentować informacje, które zgromadziliśmy w czasie warsztatów. Uważam, że z tych lekcji każdy wyniósł wiele informacji na temat Adama Mickiewicza, jego życia i twórczości. Zajęcia w Muzeum Literatury także mi się podobały.
Moim zdaniem powinniśmy mieć więcej takich lekcji pozaszkolnych. Uważam, że z takich zajęć można dużo się nauczyć i pogłębiać wiedzę.
Liwia Socik 7a
Gala ,,Szkolnego Konkursu Talentów " w SP140
Talent jest darem uniwersalnym, ale potrzeba wielkiej odwagi, żeby go wykorzystać. Nie bój się być najlepszym.
Wielką odwagą wykazali się uczestnicy I edycji Szkolnego Konkursu Talentów którzy, pokonując olbrzymią tremę, oczarowali zgromadzoną publiczność swoimi niezwykłymi występami. Czas na Talent Show! Po oficjalnym otwarciu imprezy zrobiło się naprawdę gorąco! Nasi uczniowie wykazali się niezwykłymi umiejętnościami. Popisy akrobatyczne, gimnastyczne i taniec zapierały dech w piersiach. Występy wokalne i instrumentalne wywołały zachwyt wśród widzów wyrażony gromkimi brawami.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
1119
Sukcesy naszych uczniów w TEA – Time for English Adventure
Z radością informujemy, że w gronie osób zakwalifikowanych do II etapu międzyszkolnego konkursu z języka angielskiego TEA – Time for English Adventure znalazło się aż 7 uczniów i uczennic naszej szkoły! Konkurs został objęty honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz znajduje się w przygotowanym przez Kuratorium Oświaty wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych punktowanych przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
klasy V-VI
Jan Gomułka
Nika Karpińska
Julia Zduńczyk
klasy VII-VIII
Levi Bryćko
Paweł Nalepa
Adam Piotrowski
Oskar Sowa
Trzymamy kciuki i serdecznie gratulujemy !
Europejski Dzień Logopedy w SP140
Dzień 6 marca jest szczególnym świętem dla logopedów w całej Europie. To moment, w którym celebrowana jest praca tych specjalistów, którzy zajmują się diagnozowaniem i terapią zaburzeń mowy. Europejski Dzień Logopedy stanowi okazję do podkreślenia znaczenia logopedii dla rozwoju mowy i komunikacji.
Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od 2004 roku. Pomysłodawcą wydarzenia była organizacja CPLOL (Komitet Łącznikowy Terapeutów Mowy/Logopedów), zrzeszająca terapeutów i logopedów językowych z całej Europy. W Polsce święto obchodzone jest od 2007 roku.
Mistrzostwa Dzielnicy w Koszykówce
6 lutego 2024 odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy w Koszykówce w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Nasze dziewczęta w składzie: Karolina Świerczyńska, Zofia Kosiorek, Zuzanna Sawicka, Hanna Polowczyk, Karolina Czerwonkowska, Karolina Radomska, Zofia Tylec, Łucja Drążkowiak, Laura Eckert, Inga Antczak zajęły III miejsce.
Gratulujemy.
Dzień Śpiocha
W piątek, 23 lutego 2024 r, obchodziliśmy w naszej szkole "Dzień Śpiocha". W budynku szkolnym można było spotkać uczniów i nauczycieli w szlafroku, piżamie bądź koszuli nocnej. z ukochaną przytulanką, poduszeczką, kocykiem. To święto było okazją do rozmowy o tym, jak ważny jest sen i jaką spełnia rolę w życiu ludzi i zwierząt. W kl. 2b odbył się tego dnia konkurs na najgłośniejsze chrapanie.
6
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W 2024 roku przypada dwudzieste piąta rocznica ustanowionego przez UNESCO święta. Każdego roku w szkole staramy się obchodzić ten dzień inaczej. Tym razem wzięliśmy udział w zabawie językowej i wybieraliśmy najpopularniejsze słowo przez nas używane. Głosowaliśmy przy pomocy telefonów skanując przygotowany QR kod.
Zwyciężyło słowo SIGMA, które oznacza osobę silną, odnoszącą sukcesy i wzbudzającą szacunek, ale jednocześnie taką, która nie szuka pochwał, sławy i władzy.
Dziękujemy
MISTRZOSTWA SZKOŁY W SZACHACH KLAS I-III
Cel turnieju: Popularyzacja gry w szachy. Rywalizacja „fair play”. Podnoszenie umiejętności i wiedzy z zakresu gry w szachy.
Termin turnieju: 11.03.2024r.
Odprawa techniczna 08:15.
Miejsce gry: Szkoła Podstawowa 140 ul. Wilgi 1, 04-831 Warszawa.
Warunki uczestnictwa: W turnieju mogą wziąć udział uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 140. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku rezygnacji uczeń zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie organizatora.
System: Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund.
Tempo gry: 15 minut na partię dla zawodnika. W przypadku gry bez zegara i jej znacznego przedłużania decyzje dotyczące dalszego czasu podejmuje sędzia.
Zgłoszenia: Do dnia 07 marca 2024r tylko poprzez elektroniczny system Librus do nauczyciela Pana Tomasza Szreder lub Pani Justyny Pieniak. Zgłoszenie dziecka do turnieju jest jednoczesnym wyrażeniem zgody rodzica/opiekuna prawnego na udział w nim oraz przetwarzania danych osobowych na potrzeby turnieju w tym publikacji wizerunku na potrzeby szkoły.
Sędzia: Tomasz Szreder. Justyna Pieniak. Turniej zostanie przeprowadzony zgodnie z przepisami PZSzach. Decyzje sędziego są ostateczne.
Nagrody:
Za I miejsce- puchar mistrza szkoły, dyplom.
Za II miejsce- puchar wicemistrza szkoły, dyplom.
Za III miejsce- puchar, dyplom.
Za uzyskanie do dziesiątego miejsca dyplomy.Uczestnik turnieju wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z aktualnymi przepisami prawa na potrzeby turnieju wraz z możliwą prezentacją wizerunku.
Zapraszamy
Akredytacja Erasmus+
LEKTURA NIE MUSI BYĆ NUDNA …
Czy zagubione skarpetki dostają drugie życie ? Lektura "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek jest nie tylko historią pełną ciepła, empatii, zrozumienia dla innych, ale wyzwala morze kreatywności dzieci. W klasie I b było opowiadanie przygód, rysowanie, wyścigi skarpetek, rzucanie do celu i na odległość, powstały kartonowe pralki, która wyprały wszystkie skarpetki oraz samodzielnie wykonane skarpetkowe stworki.
4
Walentynki Sp140
❤️🩷♥️ Love is in the air! ♥️🩷❤️
Poczta walentynkowa działała od samego rana. Nowe walentynki wpływały do samego końca, a dzielne listonoszki miały ręce pełne roboty ❤️ Skrzynka na walentynki musiała być opróżniania klikukrotnie w ciągu dnia 😍 Dziękujemy wszystkim za tak entuzjastyczne podejście do Święta Miłości❣️
Konkurs walentynkowy- wyniki
14 lutego obchodzimy Walentynki, zwane też Dniem Zakochanych lub Dniem Świętego Walentego. Zwyczaj ten przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie cieszy się ogromną popularnością. Ale i u nas zdobył rzesze zwolenników, nie tylko wśród dzieci i młodzieży. Charakterystycznym symbolem Walentynek jest czerwone serduszko, które stało się motywem przewodnim konkursu plastycznego zorganizowanego w naszej szkole.
6
Miniciti - miasto dzieci
W Miniciti rządzą dzieci a ostatnio rządziła tam klasa 6a 💪
Nasi dzielni uczniowie udowodnili, że żadna praca im nie straszna i sprawdzali się nie tylko w studio telewizyjnym, radiowym, w redakcji gazety, ale również jako policjanci, kuratorzy sztuki czy inżynierowie 🛠️🎥🎤🎨 Wszystkie zawody miały jedną wspólną cechę - podatki 💲💲💲Niemniej jednak, zawsze dobrze otrzymać swoją pierwszą wypłatę 🥳
Projekt kl. 2a
Uczniowie klasy 2 awyposażeni podczas lekcji w wiedzę na temat Antarktydy izainspirowani lektura książki Aliny i Czesława Centkiewiczówpt. Zaczarowana zagroda", stworzyli wspaniałe praceplastyczno - techniczne. W zespołach ustaliły koncepcje własnej pracy i rozdzieliły pomiedzy siebie zadania. Zgromadziły również niezbędne do wykonania przybory i materiały. Wszystkie do pracy podeszły z dużym zaangażowaniem i uśmiechami na twarzach. Każda z grup w inny sposób przedstawiła swój pomysł na lodowa krainę, wykorzystującswoja wyobraźnię i kreatywność. Dzięki wspólnym działaniom uczniowie stworzyli prawdziwe arcydzieła.
15
Magic Dice - projekt eTwinning
W zeszłym tygodniu zakończyliśmy w ramach zajęć Erasmus Club nasz pierwszy projekt eTwinning zatytułowany Magic Dice. Projekt ma proste założenia: grupy z klas drugich i trzecich, które uczęszczają na zajęcia Erasmus Club tworzyły własne gry planszowe utrwalające słownictwo z angielskiego z pierwszego semestru. Oprócz głównych edukacyjnych celów (powtórka słówek) projekt miał wspierać pracę w grupie, integrację zespołu i współpracę między klasami. Czujemy się już przygotowani do kolejnych projektów! 😊
6
Bal karnawałowy klas I- III i Oddziału przedszkolnego
W dniu 09.02.2024 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko.
Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
11
Konkurs matematyczny ,,Leon"
Konkurs matematyczny Leon to seria ogólnopolskich konkursów dla dzieci i młodzieży w szkole podstawowej.
Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do poszerzania wiedzy oraz sprawdzenie ich umiejętności z danego obszaru, a zakres olimpiady przedmiotowej dostosowany jest do norm programowych obowiązujących dany rocznik. Czas trwania konkursu dla klas I-III wynosi 45 minut. Test składa się z zadań zamkniętych z jedną lub kilkoma prawidłowymi odpowiedziami i z zadań otwartych.
Za najlepsze miejsca w konkursie przyznawane są nagrody książkowe oraz dyplom laureata. Pozostali uczestnicy otrzymują dyplom uczestnictwa. W konkursie przyznawane są miejsca ex aequo.
Laureaci konkursu matematycznego dla klas 1-3 Leon sesja jesienna.
NATALIA CZUPRYNA klasa II miejsce 10
klasy III
MARIA BIELECKA klasa 3b miejsce 3
BARTOSZ PIECZEWSKI klasa 3b miejsce 5
WIKTOR SOWA klasa 3a miejsce 8
Marzena Szerejko /org. konkursu/
Procedura przetargowa
Szanowni Państwo,
wszczęto procedurę przetargową pt. „Sukcesywna dostawa środków czystości na potrzeby Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty Wawer m.st. Warszawy oraz szkół i placówek oświatowych Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy do 30 listopada 2024 r.
Strona postępowania:
https://dbfo-wawer.ezamawiajacy.pl/pn/dbfo-wawer/demand/notice/public/120957/details
Planowane otwarcie ofert 20.02.2024 r.
Grand Prix OSE
Czwórka naszych uczniów na turnieju Grand Prix OSE w Wesołej.
Rams Mateusz, Durślewicz Ignacy, Franaszek Krzesimir, Peregud-Wolff Stanisław.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Spotkanie z mistrzynią olimpijską w naszej szkole.
W dniu 1 lutego 2024 w naszej szkole miało miejsce niezwykle sympatyczne spotkanie z panią Karolina Koszewska. Wyczynowo boksem zajmuje się od 20 lat a sportami walki od 1997 roku. Podczas swojej kariery zdobywała wiele tytułów, w tym mistrzostwo świata(2003,2005) i mistrzostwo Europy(2002) w kickboxingu oraz trzy medale Mistrzostw Europy boksie amatorskim(srebrny 2003, brązowy 2004 i złoty 2005). Była też siedmiokrotną mistrzynią Polski seniorek w boksie olimpijskim. Jest trenerem zdeterminowanym , który potrafi swoją pasją zarażać innych. Jest certyfikowanym trenerem klasy I w boksie a w tym roku została trenerem Kadry Narodowej Młodziczek.
Nasi uczniowie mieli wyjątkową okazję porozmawiania z mistrzynią olimpijską, która chętnie podzieliła się swoją pasją i starała się zachęcać do spełniania swoich marzeń. Uczniowie dowiedzieli się jak rozpoczęła swoją przygodę ze sportem, jak dąży do celu, ile czasu poświęca na treningi, jak udaje jej się połączyć życie osobiste z zawodowym. Najmłodsi zadawali liczne pytania, na które mistrzyni chętnie udzielała odpowiedzi. Na zakończenie wszyscy otrzymali autografy, a spotkanie zostało upamiętnione wspólnym zdjęciem.
Sukcesy naszych uczniów
Z radością informujemy, że w gronie osób zakwalifikowanych do wojewódzkiego etapu konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego znalazły się dwie uczennice naszej szkoły:
Zosia Szatkowska i Basia Śmigielska.
Trzymamy kciuki w ostatniej już części konkursu i serdecznie gratulujemy!
SZKOLNY FESTIWAL TALENTÓW w SP 140
Zapraszamy naszych uczniów do udziału w Szkolnym Festiwalu Talentów.
Regulamin_Festiwalu_Talentow_2023-2024.pdf
link : REJESTRACJA
Razem dla lepszego Internetu
W lutym każdego roku obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, którego celem jest podniesienie świadomości na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w naszej szkole inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.
„Razem na święta”
W ramach akcji „Razem na święta” nasza szkoła przeprowadziła akcję „Paczka dla seniora”. Chodziło o przygotowanie prezentów dla naszych podopiecznych z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Olchy. W dniu 19 grudnia 2023 r. delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami udała się do ZOL-u. Przekazaliśmy przygotowane prezenty, życzenia oraz wspólnie śpiewaliśmy kolędy.
Wzruszenie i radość na twarzach seniorów – bezcenny widok. Podziękowania od dyrekcji oraz życzenia dla całej naszej społeczności szkolnej, przekazane słodkości. Tak niewiele potrzeba, by zagościły tak pozytywne emocje w każdym z nas!
Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w akcję. Dziękujemy rodzinom, które przygotowały piękne prezenty!
Przypominam zasadę – Okazane dobro wraca !
1
Warsztaty dekorowania pierników
Święta mają zapach piernika - pod takim hasłem w Wawerskim Centrum Kultury w Międzylesiu w środę 20 grudnia odbyły się warsztaty dekorowania pierników.
Z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w nich klasa 4B. Piernikowe bombki, choinki, gwiazdki, renifery, wszystkie oryginalne, piękne, bajecznie kolorowe, z pewnością będą ozdobą świątecznych stołów.
Wycieczka do studia nagrań
18.12.2023 r. uczniowie klasy 6b odwiedzili studio nagrań Marsel Studio w Warszawie. Dzieci zwiedziły wszystkie pomieszczenia znajdujące się w studiu, obejrzały ich wyposażenie, a także poznały pracujących tam ludzi. Dowiedziały się co można nagrać w studiu nagrań (np. płyty, dubbing do bajek i filmów). Dużą atrakcją było nagranie przez naszą grupę piosenki. Cały pobyt przebiegał w bardzo miłej i wesołej atmosferze.
7
Kiermasz świąteczny i jasełka 2023
Dnia 12 grudnia 2023, jak co roku, w naszej szkole odbyły się jasełka bożonarodzeniowe. Zostały przygotowane przez uczniów klasa IIIa oraz KL. VI-VIII pod opieką nauczycielek: p. A. K. Mroczek, A. Suchodolskiej, s. T. Tomczak.
Szkolni aktorzy świetnie i z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, gwiazdy betlejemskiej, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Nie zabrakło też Heroda. Świetności inscenizacji dodały pastorałki, kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyła się zgromadzona publiczność.
Cieszymy się ogromnie, że w tak wyjątkowym momencie byli z nami rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście.
Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości. Ogromna praca całego zespołu po przedstawieniu nagrodzona była gromkimi brawami, a panującą atmosferę oraz grę młodych aktorów utrwaliliśmy na fotografiach.
Po zakończonym spektaklu głos zabrała dyrektor szkoły p. A.F.Lusznia , która podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie wyjątkowych jasełek oraz za wspaniałe wprowadzenie w atmosferę ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. Złożyła także świąteczne życzenia przybyłym na uroczystość gościom, rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły.
Po spektaklu wszyscy udali się na kiermasz na dolnym korytarzu.
Zainteresowanie kiermaszem było bardzo duże.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie kiermaszu, w szczególności: Samorządowi Uczniowskiemu i jego Opiekunom, a przede wszystkim tym, którzy zechcieli podzielić się swoim rękodziełem – samodzielnie wykonanymi ozdobami, stroikami, kartkami świątecznymi.
164
AWS GetIT w SP140
W naszej szkole rozpoczął się program AWS GetIT. W ramach projektu uczniowie będą mogli rozwijać swoje umiejętności cyfrowe i pomysły na aplikacje, mające rozwiązać wybrane problemy społeczne.W dniu 12.12 odbędzie się spotkanie z Ambasadorką projektu AWS GetIT,Program będzie realizowany na terenie naszej szkoły od grudnia do marca.W przedsięwzięciu mogą uczestniczyć uczniowie z klas siódmych.Koordynatorem projektu na terenie szkoły są pani Anna Bronowicz i Ewa Łuczak, nauczyciele informatyki.
#FakeNoMore w SP140
Wychodząc naprzeciw ogólnie powszechnej dezinformacji, cyberprzestępczości oraz wirtualnym wymaganiom XXI wieku, 29 listopada 2023 r. uczniowie klasy V B. Szkoły Podstawowej nr 140 wzięli udział w Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej organizowanej przez Centrum Edukacji Medialnej oraz Naukową Akademicką Sieć Komputerową pod hasłem przewodnim #FakeNoMore.
Celem spotkania było wyposażenie uczniów naszej szkoły w umiejętności krytycznego myślenia, a także rozpoznawania i właściwego reagowania na dezinformację oraz wspierania ich aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie