Właśnie ugryzłeś kawałek swojego ulubionego jedzenia. Gdzie ono się udał ? Co ono widziało ? Jak się zmienia ? Twój posiłek ma historię do opowiadania o swojej podróży przez układ pokarmowy i jego spotkania z narządami. Zadaniem uczniów klasy 7a było zilustrowanie i opisanie tej podrózy.
Procedura przetargowa
Szanowni Państwo,
w dniu dzisiejszym została wszczęta procedura przetargowa na Środki czystości do 30.06.2023 r.
Planowane otwarcie ofert 07.02.2023 r.
ogloszenie_o_zmianie_ogloszenia.pdf
SWZ_Srodki_czystosci_Zmienione.rtf
Zalacznik_Nr_2_do_SWZ_Formularz_cenowy(2).xlsx
Zalacznik_nr_1_do_SWZ_Wykaz_odbiorcow(2).docx
zalacznik_nr_6_do_SWZ_Grupa_kapitalowa(2).docx
zalacznik_nr_5_do_SWZ_Podstawy_wykluczenia(2).docx
zalacznik_nr_4_do_SWZ_Wzor_umowy(2).docx
Teatr Rampa klasa 1a i 0a
Spektakl pt. Mała Syrenka to interaktywna, komediowa baśń muzyczna, która z czułością przygląda się zmaganiom dzieci, rodziców i nauczycieli o dobrą atmosferę w szkole. Finał historii zależy od widzów, którzy wraz z nauczycielami i Syreneuszem odbędą szaloną podróż do królestwa baśni i lektur.
10
Wiem, co jem
Celem kampanii „Wiem, co jem” jest organizacja prawidłowego żywienia dzieci w placówkach oświatowych oraz edukacja prozdrowotna dzieci i młodzieży.
Podejmowane przez pracowników naszej szkoły działania będą dotyczyć:
- edukacji żywieniowej dzieci i rodziców,
- takiej organizacji żywienia w placówce oświatowej, która zapewni dzieciom spożywanie posiłków zgodnych z zasadami prawidłowego żywienia i zaleceniami specjalistów,
2
Warsztaty kulinarne kl. 4a
Główną atrakcją spotkania było wspólne gotowanie potraw, a później ich degustacja. Wspólne gotowanie to nie tylko świetna zabawa, ale również nauka i umiejętność pracy w grupie. Wszyscy pracują samodzielnie lub w małych grupach w profesjonalnie wyposażonym studio pod czujnym okiem trenera.
13
Olimpijskie Koło Informatyczne
Mistrz Programowania 2023 - Fun, Odkrywanie, Sens!https://youtu.be/FkHpEwEgzfU
Dołącz! https://oki.org.pl/mistrz-programowania-2023#rejestracjaZadania: https://oki.org.pl/mistrz-programowania-2023#lista-zadanWszystkie strony konkursu: https://oki.org.pl/mistrz-programowania-2023#linki
„Biegu fair play PKOl”
Podziękowania Polskiego Komitetu Olimpijskiego dla uczniów naszej szkoły za udział w „Biegu fair play PKOl”, organizowanym z okazji Światowego Dnia Fair Play – 7. września.
Inicjatywa pomaga promować właściwe postawy i wartości wśród dzieci i młodzieży oraz pokazywać prawdziwą radość z czystej gry.
Zajęcia z wykorzystaniem okularów VR
@Laboratoria Przyszłości w praktyce
Wirtualna rzeczywistość (VR) daje niesamowitą możliwość doświadczania złożoności świata. W wielu dziedzinach nauki dzięki VR możliwe jest bezpieczne przeprowadzanie skomplikowanych doświadczeń, zabiegów, symulacji. Nic dziwnego, że te nowoczesne metody edukowania wchodzą do szkół.
Dzięki okularom VR zakupionym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie klasy 8c przenieśli się do wirtualnej rzeczywistości.
Nietypowa lekcja informatyki – uczeń prowadzi lekcje
„Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia” @Laboratoria Przyszłości w praktyce
Wielokrotnie nauczyciele zadają sobie pytanie: Jak zaangażować uczniów w proces uczenia? Jak to zrobić? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest pomysł odwrócenia ról nauczyciel – uczeń, a mianowicie powierzenie uczniom prowadzenie zajęć.
W naszej szkole na lekcji informatyki prowadził zajęcia dość nietypowy nauczyciel – Jakub Kieliszczyk
Uczneń przygotował wiele ciekawych informacji na temat nagrywania filmów, podyskutowaliśmy jak nowe technologie zmieniają świat.
Metoda „ uczymy innych” polega na bezpośrednim zaangażowaniu uczniów w planowanie, przygotowanie i prowadzenie lekcji. Jej zaletą jest to, że pozwala zaangażować uczniów, którzy wchodząc w rolę uczącego, mogą podzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą z innymi.
Korzyści z zastosowania tej metody są obustronne – zarówno uczą się uczniowie postawieni w roli nauczyciela, jak i odbiorcy. Uczenie innych pozwala na utrwalenie posiadanych wiadomości i umiejętności oraz na rozwój nowych umiejętności, wymaga kreatywności, otwartości od uczniów.
Postawiony w roli eksperta uczneń, poczuł odpowiedzialność nie tylko za swoje uczenie się, ale również za innych!!!
ZAJĘCIA SZACHOWE
Gra w szachy jest obecnie coraz bardziej rozpowszechniana wśród uczniów szkoły podstawowej. Szachy sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi ucznia. Stwarzają nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy, kształcą wyobraźnię przestrzenną, ćwiczą pamięć, uwagę, koncentrację a przede wszystkim inicjują sytuacje wymagające abstrakcyjnego i logicznego myślenia. Nauka gry w szachy wpływa dodatnio na zwiększenie aktywności umysłowej ucznia, przyczynia się do rozwoju inteligencji. Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Kształcą te cechy charakteru, które prowadzą do zwycięstwa, nie tylko na zawodach sportowych, ale i w życiu. Szachy wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, uczą wytrwałości, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje, odwagę. Uczą myśleć obiektywnie i nie lekceważyć żadnego przeciwnika. Nauka gry w szachy wpłynie na lepszy rozwój logicznego myślenia uczniów, a przez to ułatwi rozumienie treści matematycznych.
Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom dzieci, w naszej Świetlicy Szkolnej organizujemy zajęcia szachowe. Podczas nich dzieci poznają podstawy i taktykę gry w szachy, a także ćwiczą własny sposób myślenia. W zajęciach biorą udział uczniowie zarówno znający grę w szachy, jak i tacy, którzy chcą się jej nauczyć i poznać jej zasady.
3
Zajęcia z robotem edukacyjnym Photon kl. 4-8 w
W grudniu uczniowie kl. 4-8 uczestniczyli w zajęciach z programowania z wykorzystaniem robota Photon , które zostały zakupione w ramach labolatoriów przyszłości. Jest on owocem polskiej myśli technicznej - dziełem absolwentów Politechniki Białostockiej. Możliwość samodzielnego zaprogramowania za pomocą interfejsu sterującego oraz przetestowania możliwości Photona wymagała od dzieci kreatywnego i logicznego myślenia.
5
,,Dziady"
,, Są dziwy na niebie i na ziemi, o których ani sniło się filozofom''
Nam, uczniom klasy 7a, też sie nie sniło, że możemy zostać lektorami, montażystami czy reżyserami dźwieku. Jednak 29 listopada, za namową naszej polonistki przeżyliśmy nietypową lekcję. Za pomocą sprzętu zakupionego w ramach laboratoriów przyszłości, nagraliśmy naszego pierwszego audiobooka-,, Dziady " cz. II Adama Mickiewicza.
Mieliśmy sporą tremę ale zapał i chęć zmierzenia się z wyzwaniem były jeszce większe. Każdy mógł znaleźć zajęcia dla siebie. Czytanie, rysowanie, montaż, nagranie- dla każdego coś miłego.
Nieoceniona była też dla nas pomoc naszego starszego kolegi, który nieszczędząc czasu wspierał nas w naszym projekcie. Jestesmy bardzo zadowoleni, że podołalismy zadaniu doskonale się przy tym bawiąc. Takie lekcje pozostaną w naszej pamięci na długo. Uczniowie kl. 7a
Pierwsze autorskie projekty 3D
W ramach Laboratorium Przyszłości nasi uczniowie zapoznali się z programem Tinkercad, służącym między innymi do projektowania w środowisku 3D. Dowiedzieli się, w jaki sposób wykonać projekt przeznaczony do druku 3D, jakich materiałów eksploatacyjnych użyć, aby otrzymać zaprojektowany obiekt, jakie są praktyczne zastosowania drukarek 3D.
Projektowanie własnych modeli do wydruku, posługując się środowiskiem projektowym Tinkercad, nie jest łatwym zadaniem. Warto podkreślić, że praca w tym programie rozwija kreatywność uczniów, myślenie przestrzenne, oraz umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technologii w projektowaniu i druku 3D.
W grudniu wszyscy uczniowie zaprojektują własne ozdoby świąteczne, które zawisną na szkolnej choince.
1
Podziękowania za aktywny udział w akcji „Szkoły pełne talentów”
Serdecznie dziękujemy wszystkim za każdego przyniesionego lub zeskanowanego „ talenciaka”.
Dzięki waszemu zaangażowaniu udało nam się zebrać 3765 Talenciaków i złożono zamówienie na nagrody w postaci: tablicy magnetycznej przedstawiającej układ krwionośny, która będzie pomocna na lekcji biologii oraz dla młodszych uczniów zestawy szachów i przybory plastyczne. Po dostarczeniu nagród przez organizatora, zostaną one przekazane uczniom naszej szkoły. Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie w czasie tej szlachetnej akcji zorganizowanej przez sieć sklepów Lidl.
Wywiad z wiceburmistrzem dzielnicy Wawer
W dniu 29 listopada 2022 r uczniowie naszej szkoły Z. Szatkowska, R. Łączyńska i F. Szatkowski przeprowadzili wywiad z wiceburmistrzem dzielnicy Wawer p. Łukaszem Jeziorskim oraz naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska p. Magdaleną Rokicką. Uczniowie przygotowując się do Konkursu Wiedzy o Mazowszu, rozmawiali o problemach związanych z ekologią i ochroną środowiska na terenie naszej dzielnicy. Rozmowa była bardzo optymistyczna. Jeśli uda się zrealizować wszystkie projekty dzielnicy, wówczas już wkrótce Wawer może być jedną z ekodzielnic Warszawy.
Spotkanie autorskie z Poetką - p. Hanną Niewiadomską
7 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Hanną Niewiadomska autorką pięknych wierszy dla dzieci. Spotkanie to zorganizowała dla naszych uczniów p. A. Kląskała- Mroczek
W spotkaniu tym uczestniczyli uczniowie klas 1-4. Pani H. Niewiadomska opowiedziała dzieciom jak zaczęła pisać swoje wierszyki, przeczytała kilka swoich ulubionych wierszy i zachęcała uczniów do czytania książek.
Wszyscy z zainteresowaniem słuchali wierszyków przeczytanych przez samą autorkę. Uczniowie mieli możliwość zadania kilku pytań autorce wierszy oraz zakupu książki z autografem pt ,,Bajczytanki pani Hanki,,
Opowieści Photona
W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła pozyskała nowoczesny sprzęt do pracowni komputerowej. Uczniowie klasy 2b zapoznali się dzisiaj z robotami, poznali ich funkcje i możliwości ich programowania. Dzieci nie miały zbyt dużych problemów z zapisaniem odpowiedniego kodu dla swoich robotów. Artie okazał się być bardzo przyjazny i sympatyczny. Kolejne zajęcia na pewno będą równie interesujące.
Zapytanie ofertowe
Szanowni Państwo ,
w dniu dzisiejszym zostało opublikowanie Zapytanie ofertowe na „Sukcesywna dostawa papieru do drukarek i kserokopiarek na potrzeby szkół i placówek oświatowych Dzielnicy Wawer m.st Warszawy do 30.06.2023 r.”
Link do strony ogłoszenia: https://dbfo-wawer.ezamawiajacy.pl/pn/dbfo-wawer/demand/notice/lowcost/current/list?USER_MENU_HOVER=lowcostCurrentNoticePublicList
Zalacznik_nr_6_Klauzula_obowiazek_informacyjny_ponizej_130tys.docx
SP nr 140 uczciło Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Co roku, 20 listopada, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uwaga wszystkich jest kierowana tego dnia na najmłodszych. 20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o prawach dziecka. Polska ratyfikowała ją 7 czerwca 1991 roku.
20 listopada na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka Szkoła Podstawowa nr 3 uczciła Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Zorganizowała wiele ciekawych inicjatyw, mających przypomnieć dorosłym oraz samym najmłodszym o ich prawach. Święto było w szkole wypełnione dziecięcą radością i zabawą, ale miało przede wszystkim edukować w zakresie praw dziecka. Prawo do wolności, religii i przekonań, do edukacji, do wychowywania się w rodzinie biologicznej, prawo do informacji, życia i rozwoju - to tylko niektóre z nich (więcej na prezentacji uczniów w naszej galerii).- Przeprowadziliśmy cykl działań, które mają uświadomić dzieciom, że posiadają swoje prawa, przypomnieliśmy im jak mają z nich korzystać
- To była również wspaniała okazja, aby przypomnieć dorosłym, że mają tych praw zawsze przestrzegać.
III Wawerska Konferencja Samorządów Uczniowskich w SP140
29 listopada 2022 r. odbyła się III Wawerska Konferencja Samorządów Uczniowskich w Szkole Podstawowej nr 140 przy ulicy Wilgi 19.
Zadanie pn. “Młodzieżowa Rada Dzielnicy Wawer - Nowe Spojrzenie” jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
Spotkania z Muzyką- Filharmonia Narodowa w SP140
W tym roku nasza szkoła nawiązała współpracę z Filharmonią Warszawską. W ramach spotkań odbędzie się cykl koncertów dla uczniów kl. I – VIII.
Uczniowie będą mieli okazję posłuchać muzyki z różnych okresów historycznych, poznać gatunki i style muzyczne, podpatrywać grę muzyków na różnych instrumentach.
Mamy nadzieję, że prezentowane koncerty zachęcą uczniów do odwiedzenia Filharmonii Narodowej w Warszawie.
21 listopada 2022 r. odbył się koncert pt. „Cygańska Karwana ”.
Tamci, oni, inni – wystawa w Kinokawiarni Stacja Falenica
Tamci, oni, inni – wystawa w Kinokawiarni Stacja Falenica
Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza na wystawę „Tamci, oni, inni”, zainspirowaną historią przedwojennej Falenicy. Została przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Pełni emocji, przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać: Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych? Dlaczego historia się powtarza? Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo? Czy możemy zrobić cokolwiek?
Młodzież wraz z zespołem Fundacji na rzecz Wielkich Historii opracowała również program towarzyszący wystawie, który pogłębi ważne wątki, m.in. spotkania z twórcami, koncert Jana Młynarskiego i pokazy filmu „Droga młodych” Aleksandra Forda.
Wystawa będzie prezentowana od 8 do 15 grudnia od 9 do 21 w Kinokawiarni Stacja Falenica (Patriotów 44b).
---
Organizator
Fundacja na rzecz Wielkich Historii
Współorganizator
Dzielnica Wawer
Dofinansowano ze środków EVZ Foundation.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
---
Kontakt: Ewa Pietraszek (ewa.pietraszek@wielkiehistorie.pl)
Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
14 listopada Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa odwiedzili 🎓 uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 140 im. Kazimierza Jeżewskiego w Warszawie ☺️
Uczniowie z wawerskiej placówki, z którą #CentrumWeterana 🤝 współpracuje od kilku już lat, mieli okazję zapoznać się z bieżącą działalnością Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Następnie nasi młodzi goście wraz z opiekunami mogli zwiedzić naszą Salę Tradycji. Zgromadzone tam pamiątki wraz z komentarzem kustosza Sali pozwoliły im poznać historię udziału Polaków w trwających od 1953 roku misjach i operacjach poza granicami naszej Ojczyzny. Wiele prezentowanych tam obiektów wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów i nauczycieli.
Spotkanie zakończyło wspólne zapalenie 🕯 znicza pod pomnikiem poświęconym poległym i zmarłym w misjach i operacjach poza granicami państwa.
3
Nakrętkomat w SP 140
Projekt ma na celu pomoc osobom słabszym, niepełnosprawnym, ale również ma wymiar ekologiczny. Zebrane przez mieszkańców Wawra nakrętki mogą trafić do firm zajmujących się recyklingiem, gdzie będą przetworzone na granulat służący do produkcji innych wyrobów. Ponieważ plastik to surowiec wtórny, nakrętki można łatwo przetworzyć na nowe produkty. Po wypełnieniu pojemnika, nakrętki będą mogły być przekazywane na rzecz różnych fundacji i organizacji charytatywnych zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym i ciężko chorym - czytamy w uzasadnieniu.
Mistrzostwa Dzielnicy Wawer w Szachach
LVI Warszawska Olimpiada Młodzieży. Nasi najmłodsi uczniowie z klas 2 i 3 wzięli udział w Mistrzostwach Dzielnicy Wawer w Szachach. Nasza drużyna była najmłodsza spośród innych i dzielnie zmierzyła się ze starszymi uczniami innych szkół. Nasi mali zawodnicy zdobyli kilka wygranych partii, co dało im 5 miejsce. Gratulujemy im i życzymy kolejnych sukcesów.
Dzień Dyni w SP140
Tradycja obchodzenia święta dyni wywodzi się z celtyckiego obyczaju. W ten dzień żegnano lato i witano zimę – palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych. Tradycja ta zawędrowała również do Stanów Zjednoczonych, gdzie do dziś jest obchodzona najhuczniej w postaci Halloween.
W szkole, w Dzień Dyni, uczniowie przyozdobili swoje klasy atrybutami jesieni i halloweenowymi akcentami. Królowały dorodne dynie, którym towarzyszyły piękne, różnokolorowe wrzosy, dojrzałe jabłka, gruszki i piękne jesienne liście z naszych radościańskich lasów. Huczne obchody jesieni uświetniły też występy uczniów.
Red. Róża Szatkowska, kl. 5 c
Relacja z wycieczki edukacyjnej na Maltę -2022
Ślubowanie klas pierwszych
W dniu 13 października br. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klas I.
W uroczystości brali udział uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami, reprezentanci klas drugi i trzecich, dyrektor szkoły , wicedyrektor , zaproszeni goście.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrekcja szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!
Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkole
,, Tuwimiada"
Od 2020 r. w XXVI LO im. J. Tuwima w Warszawie organizowany jest konkurs ,,Tuwimiada" , w którym bierze udział nasza szkoła. W tym roku wzieliśmy udział w konkursie recytatorskim wierszy Juljana Tuwima. Uczennica klasy szóstej Inga Antczak zdobyła I miejsce w kategorii wiekowej klas V-VIII. Gratulujemy !!!
Europejski Tydzień Kodowania w SP140 CodeWeek 2022
W 2022 roku Europejski Tydzień Kodowania odbywa się w dniach od 8 do 23 października.
Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja promuje kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracy przy programowaniu.
W oku kamery szkolnej
Dzięki zajęciom „Z kamerą przez szkolne korytarze” z nauczycielami opiekującymi się szkolną telewizją, uczniowie będą rozwijać swoje zainteresowania dziennikarskie i medialne, wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne. Uczniowie będą tworzyć materiały filmowe, wiadomości, odcinki specjalne czy wywiady, promując w ten sposób szkołę w środowisku lokalnym.
A oto nasz telewizyjny debiut.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Szanowni Państwo,
już niebawem w Centrum Pomocy Dzieciom przy ul. Przybyszewskiego w Warszawie rusza grupa wsparcia dla młodzieży doświadczającej sytuacji związanych z przemocą rówieśniczą i cyberprzemocy. Do grupy mogą zgłosić się osoby w wieku 13-18 lat (za zgodą rodziców)
Być może w Państwa szkole lub otoczeniu są osoby, które chciałyby lub mogły skorzystać z takiego wsparcia. Będziemy bardzo wdzięczni za przekazanie im informacji, a także jeśli to możliwe wywieszenie plakatu na korytarzu szkolnym.
Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na plakacie, jest on także w załączeniu do wiadomości.
Z pozdrowieniami,
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Bezpłatne kursy programowania dla dzieci i młodzieży
Przed nami kolejna już edycja bezpłatnych kursów programowania dla dzieci i młodzieży Zaprogramuj Swoją Przyszłość.
Po raz kolejny oferujemy w całości bezpłatne kursy online dla dzieci zainteresowanych programowaniem lub grafiką komputerową. Oferowany kurs od podstaw to zajęcia, podczas których słuchacze stworzą pierwsze, własne projekty.
1page5ed.pdf
Lekcje online odbędą się w weekendy 8-9 oraz 15-16 października.
Tygodniowa lekcja z aktywności
Niezależnie od szerokości geograficznej radość ze strzelonych bramek czy rekordów jest taka sama. Do prowadzenia aktywnego trybu życia zachęcać ma Europejski Tydzień Sportu (23-30.09). Z tej okazji spotkajmy się na obiekcie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Przez kilka dni przedszkolacy i uczniowie będą mogli brać udział w wyjątkowych zajęciach. Zgłoszenia trwają, a udział jest darmowy.
Początek kolejnej edycji Europejskiego Tygodnia Sportu już 23 września. Dzień później mieszkańcy Warszawy i nie tylko spotkają się w miejscu, które jak mało które kojarzy się z aktywnością na wysokim poziomie i medalami - na obiekcie Akademii Wychowania Fizycznego przy ul. Marymonckiej 34. Od godziny 10 do 18 przygotowany będzie tam rodzinny piknik sportowy pełen atrakcji, gier i zabaw. Na uczestników czekać będzie aż 10 konkurencji.
Po inauguracji Europejskiego Tygodnia Sportu, w dniach od 26 do 30 września, na terenie Akademii Wychowania Fizycznego prowadzone będą zajęcia dla przedszkolaków, uczniów oraz seniorów. Dla najmłodszych rozegrane zostaną igrzyska przedszkolaków prowadzone w formie gier i zabaw. Celem akcji jest zapoznanie ich z różnymi formami aktywności. W zabawie mogą brać udział dzieci w wieku 5-6 lat, które będą miały pisemną zgodę rodziców. W zajęciach może brać udział 30 osób.
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do wyboru mają atrakcyjne zajęcia z zapasów, taekwondo, szermierki, rugby oraz lekkoatletyki. Wszystko prowadzone będzie w formie lekcji „super WF”, pod okiem wykwalifikowanych animatorów, trenerów i instruktorów. Dana grupa/klasa może się zapisać wyłącznie na jedne wybrane zajęcia w ciągu dnia. Zgłoszenia w imieniu grupy dokonuje pracownik szkoły/nauczyciel. Na wszystkich czekają pamiątkowe dyplomy. Zgłoszenia trwają.
Europejski Tydzień Sportu organizowany jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2015 roku, a jego hasłem jest - Bądź aktywny (#BeActive). Wydarzenie odbywa się we wszystkich krajach członkowskich i promować ma sport na różnych poziomach, a zwłaszcza tym powszechnym. Według badania Eurobarometru z 2014 roku liczba osób, które twierdzą że nie uprawiają sportu ani razu w tygodniu wzrosła do 46 procent w całej Europie. Kampania ma pomóc zmienić złe nawyki.
Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Projekt realizuje AZS Warszawa i AZS AWF Warszawa. Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Zgłoszenia, regulamin i więcej informacji: https://ets.azs.waw.pl/
PROGRAM:
· 24 września 2022
Piknik rodzinny
10.00-18.00Miejsce: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie (ul. Marymoncka 34)
· 24 września 2022
BeActive Night
18.00-19.00 MFIT Power | Pilates - Piotr Końko | Aleksandra Rakowska
19.00-20.00 Zumba | Zumba Kids - Robert Pochała | Julia Piwowarczyk
20.00-21.00 (Nie)tyopwa joga - wyostrz zmysły - Gosia Jaroń
21.00-22.00 Mobility&relax - Natalia Litwiniuk
18:00 – 20:00 – Wieczorny Test Coopera
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży "Koduj z Gigantami".
Ruszyły zapisy na bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży "Koduj z Gigantami". Już po raz jedenasty zapraszamy dzieci i młodzież szkolną do wzięcia udziału w darmowych zajęciach z programowania!
Zajęcia są bezpłatne i mają na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie nowych rozwiązań technologicznych.
Odbywają się stacjonarnie w ponad 100 polskich miastach, w tym w Warszawie 24-25 września m.in.:- Rondo ONZ 1
- ul. Zajęcza 2A
- ul. Teligi 6
a także w formie online do 25 września 2022 roku.
Akcję honorowym patronatem wspierają: MEN, GovTech, Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji, NASK, ORE i Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski oraz inni włodarze miast. Wraz z naszymi patronami honorowymi serdecznie zapraszamy Państwa uczniów do udziału w akcji. Projekt organizowany jest przez szkołę Giganci Programowania, która jest globalnym partnerem Microsoft dla Edukacji.W 11. edycji akcji Koduj z Gigantami motywem przewodnim będzie cyberbezpieczeństwo. Uczestnicy nie tylko będą programować, ale poznają też zagadnienia związane z cyberzagrożeniami i sposobami na bezpieczne korzystanie z sieci. Warsztaty zostaną poprowadzone m.in. w takich środowiskach jak Scratch, Minecraft Education Edition, App Inventor, C#, Python.
Aby wziąć udział w zajęciach, wystarczy indywidualnie zarejestrować się na stronie: www.kodujzgigantami.pl.
Rekrutacja młodych ekspertów do programu SKOK W DOK
Trwa rekrutacja młodych ekspertów do programu SKOK W DOK
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza uczennice i uczniów w wieku 12-16 lat do udziału w programie SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych. Głównym zadaniem młodych ekspertów będzie ocenianie pomysłów na filmy dorosłych twórców. Rekrutacja trwa do 30 września.
Od października 2022 do kwietnia 2023 młodzi eksperci wezmą udział w sześciu spotkaniach warsztatowych, które pomogą im przygotować się do roli krytyków filmowych – wspólnie z twórcami będą oglądać i rozmawiać o filmach z sekcji Oki Doki Millennium Docs Against Gravity Film Festival, poznają podstawy języka filmu i będą ćwiczyć krytyczne myślenie oraz sztukę argumentacji.
SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych to eksperymentalny program edukacyjny skierowany do osób kreatywnych, które chcą robić filmy dokumentalne i mają pomysły na opowieść o świecie dzieci lub młodzieży. Powstał z potrzeby stworzenia mediów, które pomogą nam – dorosłym – rozmawiać z młodszym pokoleniem, zwłaszcza w czasie różnego rodzaju kryzysów.
Rekrutacja młodych ekspertów (12-16 lat) do programu trwa do 30 września 2022.
Formularz rejestracyjny: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdKV8zEFWBHjYVBtAK3hsmqABF20E24xiz0zgTww1BtncH82w/viewform
Więcej o programie:
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to warszawska instytucja zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Twórca i operator platformy VOD Warszawa sfinansowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wspólnota instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi kultury, bycie razem pod jednym adresem internetowym, współpraca i efekt skali to tylko niektóre hasła, które za nią stoją. Budowę VOD Warszawa sfinansowało m.st. Warszawa.
Strona www: www.ckf.waw.pl
Platforma VOD Warszawa: https://vod.warszawa.pl
Facebook: https://www.facebook.com/CentrumKulturyFilmowej
Instagram: https://www.instagram.com/ckf_im.andrzejawajdy/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCucF22F3aBukZ8K7TCPMtvg
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/centrum-kultury-filmowej-im-andrzeja-wajdy/
Spotify: https://open.spotify.com/user/wsb85x5614fuqtyxfn12f0i0n
Projekt Erasmus+ w SP140
#BiegFairPlayPKOl w SP140
7 września obchodzimy Światowy Dzień Fair Play ustanowiony w 2020 roku przez cztery organizacje, w tym Międzynarodowy Komitet Fair Play (CIFP) i Europejskie Stowarzyszenie Fair Play. To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu.
„Ten dzień jest ważny, ponieważ staramy się uczynić świat miejscem lepszym do życia i dorastania poprzez przykład uczciwej gry w sporcie” – powiedział Jeno Kamüti, Prezydent Międzynarodowego Komitetu Fair Play.
5
„Wszawica? Nie zmora! Dzieci nie pokona!”
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego i powrotem dzieci do Szkół Podstawowych, ruszyła akcja profilaktyczna PPIS w m.st. Warszawie „Wszawica? Nie zmora! Dzieci nie pokona!”.
Celem akcji jest kształtowanie świadomości społecznej, szczególnie rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz przypomnienie, że systematycznie dokonywanie przeglądu czystości skóry głowy i włosów swoich pociech to skuteczny sposób ograniczający rozprzestrzenianie się wszawicy w placówce oświatowej oraz redukuje do minimum możliwość przenoszenia się tych pasożytów.
Akcja profilaktyczna „Wszawica? Nie zmora! Dzieci nie pokona!” ma również na celu przypomnienie podstawowych informacji dotyczących wszawicy.
Linki, gdzie można pozyskać zalecenia profilaktyczne dotyczące zwalczania wszawicy:
https://www.gov.pl/web/psse-warszawa/profilaktyka-wszawicy
https://www.gov.pl/web/gis/wszawica--leczenie-i-zapobieganie--fakty-i-mity-o-wszawicy
12
„Szkoły Pełne Talentów”.
Nasza szkoła bierze udział w akcji Lidla„Szkoły Pełne Talentów”.
Akcja ma na celu wesprzeć polskie szkoły poprzez przydatne wyposażenie, które ma wspomóc rozwój młodych talentów.
W czasie trwania tej akcji (od 5.09.2022r. do 13.11.2022r.) za dokonane zakupy w sklepach Lidl (minimalna wartość zakupów 50zł) otrzymuje się Talenciaki, które można przekazać naszej placówce do specjalnego pojemnika znajdującego się przy wejściu do szkoły lub przekazać do wychowawcy.
Zebrane punkty zostaną wymienione przez szkołę na nagrody z 9 różnych kategorii.
Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie tej kampanii społecznej.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tej akcji!
Każdy TALENCIAK to dodatkowa szansa dla naszej szkoły!
Zapraszamy do udziału w Narodowym Dniu Sportu i Warszawskich Dniach Rodzinnych
18 września zapraszamy do udziału w Narodowym Dniu Sportu. To wyjątkowy dzień w roku, w którym zwracamy uwagę na zdrowie i uprawianie sportu. Tego dnia w kilkuset najważniejszych placówkach sportowych w Polsce organizowany jest dzień otwarty. Polacy mogą nieodpłatnie korzystać ze specjalnie zorganizowanych treningów z wielu dyscyplin sportowych oraz wziąć udział w pikniku na błoniach PGE Narodowego, który co roku odwiedza 10 000 osób. W tym roku Narodowy Dzień Sportu odbywa się 18 września.
Dodatkowo, już we wrześniu wielkie święto rodzinne w Warszawie – Warszawskie Dni Rodzinne. To wyjątkowy weekend, podczas którego miasto zamienia się w wielki plac zabaw. Projekt logistycznie zbliżony jest do Nocy Muzeów – firmy i instytucje kierujące swoją ofertę do rodzin organizują w swoich punktach dni otwarte, a wszystkie wydarzenia zbierane są w jednym miejscu, by ułatwić zainteresowanym ich wyszukiwanie. Dzięki współpracy z setkami punktów rodzinnych w stolicy program animacji jest bardzo rozbudowany. Wszystko jest otwarte, bezpłatne i skierowane do rodziny. W ramach wydarzenia odbywa się również wielki piknik rodzinno-sportowy na błoniach PGE Narodowego, który co roku odwiedza 10 000 osób. W tym roku WDR odbywa się 16-18 września.
Organizatorem Warszawskich Dni Rodzinnych jest Fundacja Zwalcz Nudę. Więcej informacji na www.warszawskiednirodzinne.pl. Wydarzenie jest współfinansowane przez miasto stołeczne Warszawę.
Komunikat
Sukces Trzecioklasistów
Aby dokonać diagnozy poziomu wiedzy i umiejętności uczniów kończących pierwszy (klasy trzecie) lub drugi (klasy ósme) etap edukacyjny, korzystamy z testów zewnętrznych.
Po raz kolejny bardzo nam miło poinformować, że nasi wspaniali Trzecioklasiści uzyskali zarówno z języka polskiego, jak i z matematyki, bardzo wysokie wyniki, które są wyższe niż średni wynik w ogólnopolskiej próbie statystycznej oraz średni wynik w województwie mazowieckim – odpowiednio:
w zakresie j. polskiego – o 2 punkty, czyli prawie 10%,
w zakresie matematyki – o ok. 1 punkt.
Kolejność medalowa klas: 3b, 3a, 3c.
Nauczycielkom edukacji wczesnoszkolnej i uczniom serdecznie gratulujemy!
Z sukcesem uczymy matematyki
Dzięki umożliwieniu przez władze dzielnicy we współpracy z Politechniką Warszawską realizacji programu „Wsparcie nauczania matematyki za pomocą systemu zeszyt.online” możemy uatrakcyjnić uczniom kontakt z królową nauk.
Drugi rok z rzędu nasza szkoła została uhonorowana nagrodą za realizację tego programu – uczniowie klas od czwartych do ósmych przez cały rok sumiennie wykonywali zadania matematyczne w swoich wirtualnych zeszytach. Nad tym, by praca ta była systematyczna i owocna, czuwały nauczycielki przedmiotu:
p. Marta Maciejec i p. Dorota Stępniewska – Dziem.
Obydwu Paniom i wszystkim Uczniom serdecznie gratulujemy i dołączamy podziękowania od przedstawiciela Politechniki, p. Artura Jackowskiego „za współpracę w kształtowaniu młodych matematycznych umysłów”.
Stypendia m.st Warszawy im. Jana Pawła II.
Program stypendialny jest skierowany do uczniów szkół podstawowych (po skończeniu 3. klasy) i szkół ponadpodstawowych oraz studentów do 26. roku życia.
O stypendium mogą się ubiegać uczniowie i studenci warszawskich szkół oraz uczelni, którzy:
– mogą pochwalić się działalnością i osiągnięciami naukowymi, sportowymi, artystycznymi lub zaangażowaniem społecznym,
– uzyskują dobre wyniki w nauce (średnia ocen nie może być niższa niż 4,0 w przypadku uczniów oraz 3,5 w przypadku studentów),
– miesięczny dochód netto na jednego członka ich rodziny nie przekracza kwoty 2000 zł.
Rekrutacja dla uczniów rozpocznie się 24 czerwca i potrwa do 1 sierpnia.
Rekrutacja dla studentów (w tym tegorocznych maturzystów) prowadzona będzie od 1 września do 10 października.
Warto już teraz sprawdzić warunki naboru, żeby przed końcem roku szkolnego spokojnie zgromadzić potrzebną dokumentację i zwiększyć szanse na uzyskanie stypendium!
Szczegółowe informacje: https://www.centrumjp2.pl/stypendia/
Operatorem stypendiów jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.Kontakt w sprawie stypendiów: stypendia@centrumjp2.pl
Z poważaniem,
Centrum Myśli Jana Pawła II
ul. Foksal 11
00-327 Warszawa
OGŁOSZENIE O ZMIANIE PRZEPISÓW UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA MAZOWSZA
Powietrze w naszym regionie jest zanieczyszczone, szczególnie w sezonie grzewczym. To duże zagrożenie dla naszego zdrowia, życia i środowiska. Oddychanie takim powietrzem przyczynia się do powstania wielu chorób, w tym nowotworów. Aby poprawić jakość powietrza, wprowadzono uchwałę antysmogową[1], która obowiązuje od kilku lat wszystkich mieszkańców Mazowsza.
Ponieważ smog nie daje za wygraną, uchwała została znowelizowana[2]. Nowe przepisy obowiązują od 14 maja 2022 r.
JAKIE ZMIANY NAS CZEKAJĄ?
W przyszłym roku, od 1 października 2023 r. nie będzie można palić węglem na terenie m.st. Warszawy. W dalszej kolejności, od 1 stycznia 2028 r. zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać mieszkańców gmin z terenu powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego.
Wyjątek: zakaz spalania węgla nie dotyczy Cię, jeśli zainstalowałeś kocioł, piec, kominek lub inny ogrzewacz pomieszczeń na paliwa stałe (np. węgiel, drewno czy pellet):
- przed 11 listopada 2017 r., spełniający wymogi klasy 5,
lub
- przed 1 czerwca 2022 r., spełniający wymogi ekoprojektu.
Nie wolno będzie ogrzewać paliwami stałymi nowo budowanych budynków jeśli wystąpisz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszeniem po 1 stycznia 2023 r., o ile możliwe będzie ich podłączenie do sieci ciepłowniczej.
POMOC FINANSOWA
Na wymianę kotłów oraz ocieplenie budynku możesz otrzymać dofinansowanie z gminnego programu dotacyjnego lub z krajowego programu Czyste Powietrze. Dotacje możesz łączyć. Skorzystaj też z ulgi termomodernizacyjnej.
W ramach programów możesz uzyskać dotacje do wymiany kotłów i pieców na nowoczesne źródła ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii oraz docieplenie budynków jednorodzinnych (ocieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi). Więcej informacji uzyskasz na stronach:
www.eko.um.warszawa.pl/dotacje - dotacje warszawskie,
www.czystepowietrze.gov.pl - program Czyste Powietrze.
W czasie, gdy ceny wszystkich nośników energii (gaz, prąd, węgiel, drewno opałowe, itd.) drastycznie wzrosły, inwestycja w wymianę źródła ciepła na nowoczesne oraz ocieplenie budynku, jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z dotacji, płać mniej za ogrzewanie i nie zanieczyszczaj powietrza!
WARTO WIEDZIEĆ
Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej jest kontrolowane. Za użytkowanie niedozwolonych źródeł ciepła i opału możesz otrzymać mandat do 500 zł, a w przypadku dalszego łamania przepisów, Twoja sprawa może zostać skierowana do sądu. Możliwa grzywna
to nawet 5 000 zł!
[1] Uchwała nr 162/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
[2] Uchwała nr 59/22 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 26 kwietnia 2022 r. zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Ogólnopolski Turniej Szachowy.
W dniu 13 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Szachowym. Na Torwarze odbył się VIII Finałowy Ogólnopolski Turniej Szachowy w ramach projektu Edukacja przez Szachy w Szkole, Wars i Sawa grają w szachy.Uczniowie naszej szkoły wspaniale reprezentowali naszą drużynę szachową. Zmierzyli się z najlepszymi, a dzięki temu zdobyli nowe umiejętności szachowe.
Ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników! Brawo!
4
Ogłoszenie Centrum Edukacji i Rozwoju
Centrum Edukacji i Rozwoju zaprasza Przyjaciół z Ukrainy do swojej siedziby przy ul. Towarowej 25A od poniedziałku do piątku w godz. 9-17 i w soboty w godz. 9-16. Centrum oferuje m.in. bezpłatną pomoc psychologiczną i naukę języka polskiego i angielskiego. Szczegóły edukacja.um.warszawa.pl
Dzielnicowy konkurs plastyczny
Indywidualny program dietetyczny
Stypendia edukacyjne m.st. Warszawy
Informacjia o możliwości ubiegania się o stypendia edukacyjne m.st. Warszawy:
1) stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II – dotyczy uczniów klas 4-8 szkół podstawowych, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów, którzy mimo trudnych warunków materialnych mają dobre wyniki w nauce oraz osiągają sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe lub angażują się w różnorodne działania społeczne. Operatorem stypendium jest samorządowa instytucja kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II;
2) stypendium m.st. Warszawy SAPERE AUSO, adresowane jest do najzdolniejszych uczniów uczęszczających do publicznych lub niepublicznych szkół ponadpodstawowych na terenie m.st. Warszawy.
Pełna oferta stołecznych stypendiów, wraz ze szczegółowymi informacjami, dostępna jest w jednym miejscu – pod adresem: um.warszawa.pl/stypendia
Wnioski o stypendia edukacyjne m.st. Warszawy (im. Jana Pawła II oraz SAPERE AUSO) można składać od 24 czerwca br.: https://edukacja.um.warszawa.pl/-/stypendia-edukacyjne-m-st-warszawy
Stypendia_edukacyjne_2022_pismo_Burmistrzowie.pdf
Stypendia_m.st._Warszawy_im_JP2.docx
List_Prezydenta_m.st._Warszawy_wersja_dostepna.docx
Wawerski Przewodnik Sportowy
Już jest! Kolejny „Przewodnik” dla mieszkańców Wawra i wszystkich warszawiaków, którzy lubią spędzać wolny czas aktywnie i zdrowo!
„Wawerski Przewodnik Sportowy” na skróty
- Lista klubów sportowych działających w dzielnicy
- Oferta wawerskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
- Baza miejsc do rekreacji
- Lista boisk i sal sportowych otwartych dla mieszkańców
- Grupy nieformalne działające na terenie dzielnicy
- Porady dotyczące higienicznego trybu życia
- Znani sportowcy o Wawrze i inne ciekawostki Szczegóły
Karta ucznia
Rozpoczynamy wymianę Kart Ucznia, które tracą ważność 30 września br.!
Wymiana Kart Ucznia dotyczy głównie obecnych klas IV oraz klas V, VI i VII, którym kończy się okres wgranych bezpłatnych uprawnień do przejazdów komunikacją miejską 30 września 2022 roku.
- Do dnia 31.05.2022 r. prosimy o złożenie prawidłowo wypełnionych wniosków o wydanie Karty Ucznia.
- Do dnia 31.08.2022 r. Zarząd Transportu Miejskiego dostarczy do Szkoły wyrobione Karty Ucznia.
Jak wyrobić nową Kartę Ucznia? – (można to zrobić na kilka sposobów):
1. Za pośrednictwem linku elektronicznego dedykowanego Szkole Podstawowej nr 140 ZTM Warszawa - Karta Ucznia – zalecana forma.
Będziecie Państwo potrzebowali: numeru obecnej Karty Ucznia (ważność Karty Ucznia można sprawdzić na stronie wtp.waw.pl wpisując sprawdzkarte.wtp.waw.pl i 11-cyfrowy numer karty) oraz zdjęcie.
Fotografia powinna być legitymacyjna, wykonana w orientacji pionowej na jednolitym, jasnym tle. Upewnij się, czy jest ona w odpowiednim formacie – JPG lub PNG, w minimalnej rozdzielczości 200×259 pikseli, a wielkość pliku nie przekracza 2 MB. Powinna ona być także aktualna i wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Po wypełnieniu i wysłaniu wniosku na adres e-mailowy otrzymacie potwierdzenie jego złożenia, a później informację o rozpatrzeniu.
- Jeśli dziecko nie ma nadanego numer PESEL (obcokrajowiec), prosimy o wpisanie daty urodzenia.
Nową Kartę Ucznia odbierzecie Państwo w szkole po otrzymaniu wiadomości z sekretariatu o jej dostarczeniu przez ZTM.
2. Za pośrednictwem wniosku papierowego złożonego bezpośrednio w szkole
Będziecie potrzebowali: wypełnionego wniosku i zdjęcia legitymacyjnego Ucznia w formacie 3,5×4,5 cm.
3. Bezpośrednio w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM
Będziecie potrzebowali: obecnej Karty Ucznia, ważnej legitymacji szkolnej oraz zdjęcia legitymacyjnego Ucznia w formacie 3,5×4,5 cm.
Wnioski należy składać do 31 maja!
O Karcie Ucznia:
Dzięki karcie Uczniowie stołecznych szkół podstawowych oraz warszawiacy uczęszczający do podwarszawskich szkół podstawowych mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów Warszawskim Transportem Publicznym. Karty te obowiązują w 1. i 2. strefie biletowej, można więc z nimi podróżować także autobusami linii strefowych „700” poza granicami Warszawy, linii lokalnych L oraz – w ramach oferty „Wspólny bilet ZTM-KM-WKD” – pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej na obszarze obowiązywania wspólnego biletu. Więcej informacji o Karcie Ucznia w zakładce „Bilety i opłaty”.
Rekrutacja do klas siódmych dwujęzycznych
Aby dostać się do VII klasy dwujęzycznej należy pamiętać o rejestracji w naborze elektronicznym oraz o teście predyspozycji językowych, który odbywa się w języku polskim.
Rekrutacja elektroniczna do siódmej klasy dwujęzycznej
rozpoczyna się 16 maja br.,
Test predyspozycji językowych
odbędzie się 8 czerwca br. o godz. 9:00.
WSZYSTKIE NIEZBĘDNE INFORMACJE, KOMUNIKATY
ORAZ HARMONOGRAM REKRUTACJI DO ODDZIAŁU DWUJĘZYCZNEGO
W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
HARMONOGRAM NA STRONIE BIURA EDUKACJI
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Szanowni Państwo,
Od 29 kwietnia w elektronicznym systemie rekrutacji dostępna jest oferta edukacyjna na rok szkolny 2022/2023 samorządowych szkół ponadpodstawowych.
Zapraszamy ósmoklasistów do sprawdzania oferty szkół ponadpodstawowych prowadzonych rzez m.st. Warszawę.
Pod adresem warszawa.edu.com.pl - w elektronicznym systemie edukacji, w zakładce „Oferta” można znaleźć szkoły, które borą udział w rekrutacji, liczbę oddziałów i liczbę miejsc zaplanowanych do rekrutacji, typy oddziałów, jakie funkcjonują w warszawskich szkołach, przedmioty punktowane, przedmioty rozszerzone, prowadzone języki obce itp.
Link do strony dla kandydata:
https://warszawa.edu.com.pl/kandydat/app/offer_pg.html
16 maja 2022 r. rozpocznie się wypełnianie wniosków o przyjęcie do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę na rok szkolny 2022/2023 w elektronicznym systemie rekrutacji.
W załączniku harmonogram działań ósmoklasisty, prosimy o zapoznanie się z terminarzem.
9 maja przekazane zostaną uczniom: loginy, hasła oraz adres strony internetowej systemu rekrutacji - tj. warszawa.edu.com.pl
Harmonogram_dzialan_kandydata.doc.pdf
Wspomnienie – podziękowanie
Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Mariana Ostapowicza, który przez wiele lat był związany z Naszą Szkołą, nie tylko z racji kształcenia w Niej swoich synów, ale również z racji czynnego uczestnictwa w pracach na Jej rzecz. W latach 90-tych, w których brakowało wszelkich materiałów budowlanych oraz pieniędzy w szkolnym budżecie, niestrudzenie znajdował pomysły i czas na realizację usprawniania architektury wewnętrznej budynku. Budując pomysłowe ścianki działowe, tworzył nowe pomieszczenia, tak potrzebne uczniom. W tych latach nie było jeszcze nowej części budynku od strony ul. Wisełki. Dzięki ofiarności ekipy budowlanej P. Mariana uczniowie mogli korzystać z odrębnych rozbieralni, przedsionka, dawnej pracowni technicznej (obecnie biblioteki).
Zachowując wdzięczną pamięć o Panu Marianie Ostapowiczu i jego firmie budowlanej, pragniemy tą drogą wyrazić podziękowania za lata Jego pracy na rzecz Szkoły Podstawowej nr 140 w Radości.
Rodzinie składamy wyrazy szczerego współczucia.
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 140.
Zapytanie ofertowe
Szanowni Państwo ,
zapraszamy do zapoznania się z zapytaniem ofertowym na „Sukcesywną dostawę papieru do drukarek i kserokopiarek na potrzeby szkół i placówek oświatowych Dzielnicy Wawer m.st Warszawy”.
Link do platformy zakupowej gdzie zamieszczone jest zapytanie TUTAJ
XV Jubileuszowy Konkurs Literacki w SP140
27 kwietnia 2022 r. odbył się w naszej szkole XV Jubileuszowy Konkurs Literacki, przeznaczony dla uczniów klas drugich i trzecich. Przejęci, lecz z głową pełną pomysłów uczestnicy przez godzinę zmagali się z tematami konkursowymi. Na zakończenie chętni wykonali sobie pamiątkowe zdjęcia.
XV DZIELNICOWY KONKURS EKOLOGICZNY
Dnia 21 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 76 ul. Poezji 5, odbył się XV DZIELNICOWY KONKURS EKOLOGICZNY pt. ,,WYCIECZKA PO MOJEJ DZIELNICY WAWER". Zadania konkursowe polegały na:
- samodzielnym opracowaniu prezentacji multimedialnej (z własnym tekstem i zdjęciami) przedstawiającej wybrane miejsca o szczególnych walorach przyrodniczych i historycznych, które warto odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki krajobrazowej po dzielnicy Wawer,
- zaprezentowaniu jej w dniu finału
- wykonaniu na arkuszu A3 (lub większym) szkicu/mapki Wawra z punktami trasy wycieczki.
Nasi uczniowie zajęli III MIEJSCE:
1.Zofia Szatkowska z klasy 6a
2.Jakub Kieliszczyk z klasy 7b
GRATULUJEMY!
Wielkanocne upominki dla dzieci z Ukrainy
Wielka Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny przypadają w Polsce 17-18 kwietnia, a w Ukrainie 24-25 kwietnia. Symboliczne prezenty wielkanocne trafiły do dzieci uczęszczających do naszej szkoły.
Paczki zostały przygotowane w ramach akcjii „Paczka na Kresy – Wielkanoc 2022”. Organizatorem akcji jest: Fundacja Kresy w potrzebie – Polacy Polakom, przy wsparciu: Mazowiecki Kurator Oświaty, Poczta Polska, Mazowiecka Wojewódzka Komenda OHP, harcerze ze Szczepu 147 „Błękitni” oraz Polska Fundacja Narodowa. Akcja jest realizowana pod patronatem Wicemarszałek Sejmu p. Małgorzaty Gosiewskiej.
Konkursy Przedmiotowe
Uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces w Konkursach Przedmiotowych
O tym, że Konkursy Przedmiotowe są niezwykle trudne i wymagające wie każdy, kto do nich przystąpił. Dlatego też tak wielkim sukcesem w bieżącym roku szkolnym jest zdobycie przez naszych uczniów dwóch tytułów finalistów:
Ewa Połujan – Kowalczyk - uczennica klasy 8a zdobyła tytuł finalistki Konkursu Geograficznego.
Opiekunem uczennicy jest p. Agnieszka Suchodolska.
Maciej Czachorowski – uczeń klasy 8a zdobył tytuł finalisty Konkursu Historycznego.
Opiekunem ucznia jest p. Katarzyna Gołagusz.
Uczniom oraz przygotowującym ich nauczycielkom serdecznie gratulujemy.
List Ministra Zdrowia
Szanowni Państwo,
na prośbę Ministerstwa Edukacji i Nauki przekazujemy list Ministra Zdrowia dotyczący bezpłatnej profilaktycznej opieki zdrowotnej dzieci i młodzieży oraz obowiązku realizacji szczepień ochronnych zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.
Zachęcamy do zapoznania się z listem.
List_Ministra_Zdrowia_w_sprawie_realizacji_szczepien_ochronnych.pdf
Z poważaniem
Kuratorium Oświaty w WarszawieAleje Jerozolimskie 3200-024 Warszawa
Procedura przetargowa na środki czystości.
Szanowni Państwo,, została wszczęta procedura przetargowa na środki czystości. Planowane otwarcie ofert 27.04. 2022 r. W załączeniu przesyłam całą dokumentację.
zmiana_tresci_SWZ.docx
zalacznik_nr_1_do_SWZ_Wykaz_odbiorcow.docx
zalacznik_nr_2_do_SWZ_Formularz_cenowy.xlsx
zalacznik_nr_3_do_SWZ_Formularz_ofertowy.docx
zalacznik_nr_4_do_SWZ_Wzor_umowy.docx
ZMIENIONY_Zalacznik_nr_5_do_SWZ_Podstawy_wykluczenia.docx
zalacznik_nr_6_do_SWZ_Grupa_kapitalowa.docx
Zalacznik_nr_7_do_SWZ_Wykaz_dostaw.docx
DZIEŃ BEZ PLECAKA
Dzień bez plecaka, czyli? Wobraźnia nie zna granic.
W dniu 25 marca w naszej szkole, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, obchodziliśmy po raz pierwszy ” Dzień bez plecaka”. Cóż to był za wybuch kreatywności?! Walizki, wózki sklepowe, koszyki. chlebak, deskorolka, suszarka czy wiadro. Dziękujemy za Wasze szalone pomysły i tak radosny akcent na szkolnych korytarzach.
7
Powitanie WIOSNY
Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po długim, zimowym śnie. Jak co roku uczniowie naszej szkoły spotkali się 21 marca, by pożegnać zimę, a powitać wiosnę.
3
PESEL, Profil Zaufany i aplikacja mObywatel dla obywateli Ukrainy - instrukcja dla użytkowników.
KONKURS PLASTYCZNy „CO LUBIĘ? SPORT LUBIĘ!”
Ponad 1600 prac z prawie 500 szkół podstawowych z całej Polski przesłano na konkurs plastyczny zorganizowany przez Polski Komitet Olimpijski. Połączenie tematyki sportu i sztuki spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczniów. Tym bardziej miło nam poinformować, że nasz uczeń Ignacy z klasy 8a znalazł się w śród zwyciezców w kategoii III.
Gratukujemy .
Rekrutacja szkoły podstawowe- klasy dwujęzyczne
Szanowni Państwo, zamieszczamy plan naboru do klas VII dwujęzycznych w szkołach podstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę na rok szkolny 2022/2023. oraz harmonogram działań KANDYDATA szkoły podstawowej w elektronicznej rekrutacji do oddziałów dwujęzycznych na rok szkolny 2022/2023 Szczegóły
,, Razem dla planety"
W sobotę 26 marca 2022 r. od 20.30 do 21.30 już po raz czternasty w Warszawie odbędzie się ogólnoświatowa akcja Godzina dla Ziemi przeprowadzana przez międzynarodową organizację ekologiczna WWF. W tym dniu osoby prywatne, firmy oraz miasta na całym świecie na jedną godzinę wyłączają światła i iluminacje. Tegoroczna edycja akcji odbędzie się pod hasłem ,, Razem dla planety".
Miasto Stołeczne Warszawa od lat angażuje się w inicjatywy mające na celu rozumianą ochronę środowiska oraz działanie ukierunkowane na walkę ze zmianą klimatu.
Zapraszamy do udziału w akcji
Fundacja ,, Wawer "
OBYWATELOM UKRAINY
ZAPYTANIE OFERTOWE
DBFOWAWER/1/2022
Warszawa, dnia 11 marca 2022 r.
ZAPYTANIE OFERTOWE
Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty Wawer m.st. Warszawy w imieniu placówek oświatowych Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy zaprasza do złożenia oferty na:
„Sukcesywna dostawa papieru do drukarek i kserokopiarek na potrzeby szkół i placówek oświatowych Dzielnicy Wawer m.st Warszawy” – zamówienie o wartości poniżej 130 000,00 zł netto, niepodlegające przepisom ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j.Dz.U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.):- Przedmiot zamówienia obejmuje: Sukcesywną dostawę papieru do drukarek
i kserokopiarek na potrzeby szkół i placówek oświatowych Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy (wykaz odbiorców - załącznik nr 1). - Opis przedmiotu zamówienia:
- papier kserograficzny biały, format A-4, przeznaczony do dwustronnego kopiowania
w kserokopiarkach oraz drukowania w drukarkach laserowych i atramentowych:
- gramatura nie niższa niż 80 g/m²;
- stopień białości nie niższy niż 161 CIE;
- ryza – 500 arkuszy;
- papier kserograficzny mix kolor, format A-4, przeznaczony do dwustronnego kopiowania w kserokopiarkach oraz drukowania w drukarkach laserowych
i atramentowych:
- gramatura nie niższa niż 80 g/m²;
- ryza – 500 arkuszy;
- papier kserograficzny biały, format A-3, przeznaczony do dwustronnego kopiowania
w kserokopiarkach oraz drukowania w drukarkach laserowych i atramentowych:
- gramatura nie niższa niż 80 g/m²;
- stopień białości nie niższy niż 161 CIE;
- ryza – 500 arkuszy;
- papier kserograficzny mix kolor, format A-3, przeznaczony do dwustronnego kopiowania w kserokopiarkach oraz drukowania w drukarkach laserowych
i atramentowych:
- gramatura nie niższa niż 80 g/m²;
- ryza – 500 arkuszy.
- Zamówienie obowiązuje od dnia podpisania umowy do dnia 30.11.2022 r.
- Kryterium oceny oferty:
– cena brutto 100%. Kryterium ceny oznacza najniższą cenę brutto za wykonanie przedmiotu zamówienia. Zamawiający wybierze ofertę Wykonawcy, który zaproponuje najniższą cenę za wykonanie przedmiotu zapytania ofertowego.
- Ilości wskazane w kolumnie 4 załącznika nr 2 do zapytania ofertowego są wielkościami orientacyjnymi, ustalonymi dla porównania ofert i mogą ulec zmianie (zwiększyć lub zmniejszyć się). Każdej placówce przysługuje prawo wyboru ilości zamawianego asortymentu w granicach określonych wartością umowy dla każdej placówki. Wykonawcy, z którym Zamawiający podpisze umowę, nie przysługuje roszczenie
o realizację dostawy w ilościach podanych w tabeli. - Składanie zamówienia na dostawę papieru będzie możliwe za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail) w formie skanu podpisanego przez Dyrektora placówki oświatowej zamówienia dostawy – załącznik nr 3.
- Papier będzie dostarczany sukcesywnie, stosownie do potrzeb Zamawiającego, przez okres obowiązywania umowy. Koszt transportu przedmiotu zamówienia do szkół
i placówek oświatowych Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy ponosi Wykonawca. Wykonawca dostarczy zamówiony papier w ciągu 7 roboczych dni od momentu przesłania zamówienia. - Wykonawca dostarczy oraz zapewni wniesienie przedmiotu zamówienia do wskazanych pomieszczeń w placówkach oświatowych objętych niniejszym postępowaniem.
- Wykaz odbiorców (placówek) stanowi załącznik nr 1 do zapytania ofertowego.
- Termin płatności wynosi 21 dni kalendarzowych od daty dostarczenia prawidłowo wystawionej faktury za daną dostawę.
- Podstawą wystawienia faktury będzie protokół odbioru dostawy - załącznik nr 4.
- Informacja o wyborze Wykowy zostanie przekazana drogą e-mailową.
- Zamawiający zastrzega sobie prawo rezygnacji z zamówienia bez podania przyczyny.
- Niniejsze zapytanie ofertowe nie stanowi zobowiązania do zawarcia umowy.
Oferty cenowe, na które składa się prawidłowo wypełniony i podpisany przez Wykonawcę formularz ofertowy – załącznik nr 2 do zapytania, proszę przesyłać na Platformę zakupową https://dbfo-wawer.ezamawiajacy.pl do dnia 18.03.2022 r. do godziny 12.00.
Załączniki:
- Wykaz odbiorców
- Formularz ofertowy
- Zamówienie dostawy
- Protokół odbioru dostawy
- Projekt umowy
- Klauzula informacyjna RODO
- Przedmiot zamówienia obejmuje: Sukcesywną dostawę papieru do drukarek
Harmonogram postępowania rekrutacyjnego do klas I w szkołach podstawowych na rok szkolny 2022/2023
W rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 do klas I w SP będą obowiązywać dodatkowe/nowe kryteria - proszę o zapoznanie się z treścią załącznika.
Jednocześnie informuję, że kandydaci, którym odroczono obowiązek szkolny (8 i 9 - latki) będą mogli wziąć udział w postępowaniu rekrutacyjnym za pośrednictwem elektronicznego systemu rekrutacji. Rodzice będą musieli zaznaczyć w systemie informację o posiadanym przez dziecko odroczeniu. Dyrektor już nie będzie musiał wprowadzać podań dla tych kandydatów.
Obecnie trwa etap wprowadzania oferty - zakończy się 14 lutego br.
Zasady_przyjec_do_klasy_I_2022_2023_(5)_(1).doc
Rekrutacja do Przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
Miasto Stołeczne Warszawa rozpoczęło rekrutację do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok 2022/2023.
Niezbędne informacje i opis ścieżki postępowania w procedurze rekrutacyjnej znajdziecie Państwo TUTAJ .
Bal karnawałowy
Pomimo trudnego czasu bal karnawałowy w klasie 1b .
Akcja pod hasłem: PEŁNA MISKA DLA PSÓW ZE SCHRONISKA
W listopadzie z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego zbieraliśmy:
- Karmę
- Koce
- Miski
- Zabawki
na potrzeby schroniska dla zwierząt w Warszawie-Falenicy „Pod Psim Aniołem”. Była to już kolejna z rzędu pomoc dla tego schroniska. Wsparciem po raz pierwszy objęliśmy również fundację „KotoMysz” w Mińsku Mazowieckim. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem.
Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia
Uczniowie klas 1-3 SP140 biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia.
Konkurs polega na pisemnym udzieleniu odpowiedzi na 26 pytań testowych. Zróżnicowany stopień trudności pytań oraz ciekawe opracowanie graficzne powinny stanowić dla uczniów zachętę do udziału. Najlepsi otrzymają dyplomy grawerowane, laureata i wyróżnionego z nadanymi symbolicznymi tytułami Arcymistrza, Mistrza i Eksperta Logicznego Myślenia. Arcymistrzowie i Mistrzowie uhonorowani zostaną dodatkowo nagrodami książkowymi. Pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy uznania.
WALENTYNKI SP140
To już kolejny rok, gdy obchodzimy to sympatyczne święto w czasie pandemii. O tej porze w ubiegłym roku wszystkie szkoły pracowały zdalnie, więc kontaktowaliśmy się jedynie przez internet i tylko na odległość mogliśmy zachęcać uczniów do udziału w St. Valentine’s Day.
Mimo trudności do szkoły dotarła pokaźna liczba sympatycznych kartek, a rekordziści zrobili ich po kilkanaście.
W tym roku walentynki przypadają na pierwszy dzień nauki po feriach, więc reklamę rozpoczęliśmy dużo wcześniej. Nasze hasło to: „14 lutego wszyscy dostają walentynki”. Ale żeby wszyscy je dostali, to wszyscy muszą je napisać. Młodsze klasy już spisały się znakomicie i zarzuciły nas kartkami, teraz liczymy na inwencję twórczą nastolatków. I niestraszne nam żadne wirusy, żadne kwarantanny – my i tak będziemy się świetnie bawić.
HAPPY
VALENTINE’S DAY
Ośmiu Wspaniałych
Ruszyła XXIX edycja Stołecznego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” 2022. Patronat nad konkursem objął Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Konkurs skierowany jest do uczniów zrzeszonych w szkolnych kołach i klubach wolontariatu oraz do dzieci
i młodzieży (10-20 lat) zaangażowanych w wolontariat w ramach świetlic środowiskowych i młodzieżowych domów kultury.Kandydatów można zgłaszać do 20 lutego 2022 r.
Szczegółowe informacje o konkursie: regulamin, formularze, harmonogram są dostępne na stronie:
http://swiatnatak.pl/konkurs-8-wspanialych/
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego
Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego.
Szanowni Państwo!
Tylko do 25 stycznia trwa nabór wniosków do budżetu obywatelskiego. Zachęcamy do zgłaszania pomysłów w tegorocznej edycji.
Dzięki kreatywności i zaangażowaniu naszych mieszkańców, że nasza dzielnica od lat jest jednym z liderów pod względem liczby składanych projektów na 100 tyś. mieszkańców.
Niezależnie na jakim etapie są Państwo obecnie; niezobowiązująco rozważają Państwo zgłoszenie pomysłu w BO, mają Państwo gotowy pomysł czy są Państwo corocznymi inicjatorami, spotkajmy się na warsztatach on-line w jeden z poniższych terminów:
Zapraszamy na warsztaty on-line w dniach:
18 stycznia godz. 18:00-20:00 - link do spotkania
20 stycznia godz. 18:00-20:00 - link do spotkania
kontakt: wawer.sasiedzi@um.warszawa.pl
pytania i odpowiedzi dot. BO: https://bo.um.warszawa.pl/site/faq
Ostrzeżenie
Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego
2 grudnia 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 98. przypadku wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r.
Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie otwockim oraz na terenie dzielnic: Wilanów i Wawer Miasta Stołecznego Warszawy.
Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt, dlatego apeluję do Państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze.
Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane – powiedział Wojewoda Mazowiecki.
WŚCIEKLIZNA to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, objawiająca się zapaleniem mózgu i rdzenia, prowadząca do śmierci.
Źródłem zakażenia są: psy, koty, dzikie zwierzęta, nietoperze, czasami inne zwierzęta nie mające znaczenia w łańcuchu epizootycznym wścieklizny (sarny, wiewiórki, gryzonie zakażone przypadkowo wścieklizną).
Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia przez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych; chory na wściekliznę człowiek również wydala wirus ze śliną. Wrotami zakażenia są zakończenia nerwowe w uszkodzonych powłokach; szczególnie niebezpieczne jest zakażenie błony śluzowej nosa ze względu na obecne w niej zakończenia nerwu węchowego.
Wścieklizna wylęga się od 1-3 miesięcy; w sporadycznych wypadkach może się wahać od 10 dni do roku. Choroba jest śmiertelna i zagrożenie nią w naszym kraju nie może być lekceważone.
Więcej informacji o akcji „Zaszczep pupila” znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii:https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwilaWięcej o wściekliźnie jako chorobie :https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/wscieklizna/
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z/s w Siedlcach - Strona główna | Facebook
Dziękuję,
„Czyste Mazowieckie”
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie kontynuuje rozpoczętą w 2017 roku kampanię informacyjną Wojewody Mazowieckiego „Czyste Mazowieckie”, dotyczącą czystego powietrza w województwie mazowieckim i służącą walce ze smogiem.
Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat
Dlaczego warto szczepić dzieci?
Szczepienia są skutecznym sposobem walki z pandemią COVID-19. Szczepiąc najmłodszych, dbamy o bezpieczeństwo starszych i osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi. Jednocześnie – troszczymy się o nasze dzieci, które również mogą przechodzić koronawirusa w sposób ciężki.
Nauka stacjonarna przez cały rok ma szansę być realizowana właśnie dzięki szczepieniom. Zaszczepiony uczeń lub przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, kiedy w klasie lub w grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.
Boże Narodzenie to czas magiczny…
Grudzień to wyjątkowy miesiąc, obchodzimy w nim bowiem najpiękniejsze święta w roku – Boże Narodzenie. Każdy człowiek z tęsknotą czeka na moment, kiedy zaśpiewa pierwszą kolędę, zasiądzie z rodziną do Wigilijnego stołu i podzieli się opłatkiem z najbliższymi. Im bliżej 24 grudnia, tym bardziej udziela nam się świąteczny nastrój i tym intensywniej przygotowujemy się do przeżywania tych niepowtarzalnych dni. W oczekiwaniu na Pierwszą Gwiazdkę i Narodzenie Bożej Dzieciny w naszych domach już pojawiają się ozdoby i świąteczne akcenty. W naszej szkole również pojawiły się świąteczne dekoracje.
9
Gratulujemy
Niezmiernie nam miło przekazać Państwu informację o zwycięstwie pani Katarzyny Pec
w V edycji konkursu Edukreator na Mazowszu.
Zarząd Województwa Mazowieckiego, na podstawie rekomendacji komisji konkursowej, docenił zaangażowanie i przyznał Pani Katrzynie Pec tytuł „Kreatywnego Nauczyciela”.
Serdecznie gratuluję.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie