II Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Buntowniczki 2020”
III Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego „Piórem i Pazurem 2020”
II Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Buntowniczki 2020”
III Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego „Piórem i Pazurem 2020”
W ramach obchodów Dzienia Bezpiecznego Internetu 2020 uczniowie naszej szkoły nagrali filmik o zasadach korzystania z Internetu, oraz wykonali plakaty.
Klasa 2b wraz z wychowawcą Marzeną Szerejko bierze udział w OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE EDUKACYJNYM wspierającym rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III pt. „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki”. Projekt składa się z 3 modułów:
I moduł - FIKUŚNE LEKTURKI SPOD CHMURKI
II moduł - ZWIERZĘCE LEKTURKI SPOD CHMURKI
III moduł - POLSKIE LEKTURKI SPOD CHMURKI
Klasa jest w trakcie realizacji drugiego modułu. Dla potrzeb realizacji projektu powstał w klasie kącik czytelniczy. Stworzyli go rodzice dzieci.
Informacja dla rodziców
Zapraszamy na „Giełdę Zawodów. Dobrze wybrane”
Stolica promuje i popularyzuje szkolnictwo zawodowe. Podczas dwudniowej „Giełdy Zawodów” w Pałacu Kultury i Nauki (11-12 marca, godz. 9.00-19.00) zaprezentują się stołeczne technika i szkoły branżowe I stopnia. Odbędą się liczne prezentacje, panele i gry edukacyjne, a uczniowie i rodzice odwiedzający stoiska będą mogli skorzystać z porad doradców zawodowych.
Wstęp wolny dla rodziców od godz. 15.00 do 19.00.
Zapraszamy.
Informacja na stronę internetową szkoły podstawowej:
Zapraszamy na „Giełdę Zawodów. Dobrze wybrane”
Stolica promuje i popularyzuje szkolnictwo zawodowe. Podczas dwudniowej „Giełdy Zawodów” w Pałacu Kultury i Nauki - 11-12 marca, godz. 9.00-19.00. zaprezentują się stołeczne technika i szkoły branżowe I stopnia.
Stołeczne szkoły zawodowe kształcą w 70 zawodach, które podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane w podziale na następujące branże:
• Gastronomia, Hotelarstwo i Turystyka
• Ekonomia i Handel
• Transport i Drogownictwo
• Budownictwo
• Nowe Technologie
• Usługi
• Fotografia i Multimedia
Uczniowie klas VIII szkół podstawowych, którzy odwiedzą giełdę będą mogli uzyskać informacje na temat różnych zawodów oraz zapoznać się ze specyfiką nauczania danego zawodu. Będą mogli porozmawiać z uczniami, którzy uczą się już danego zawodu a także skorzystać z indywidualnych porad doradców zawodowych.
Zwiedzający mogą liczyć na dodatkowe atrakcje - prezentacje multimedialne, gry edukacyjne i filmy przygotowane przez szkoły zawodowe.
Zapisy będą prowadzone za pomocą systemu elektronicznej rejestracji pod adresem:
gieldazawodow.wcies.edu.pl od 25 lutego od godz. 9.00 do 5 marca lub do wyczerpania limitu miejsc. Rejestracja obejmuje zorganizowane grupy uczniów ze szkół podstawowych (do 32 uczniów) wraz z opiekunem.
Wstęp wolny dla rodziców od godz. 15.00 do 19.00
Dzięki firmie Flora Point
reprezentowanej przez pana Jana Kaszubę, szkoła uzyskała piękne kwiaty, które charakteryzują się właściwościami oczyszczania powietrza. Bardzo dziękujemy za wspaniały dar, który nie tylko umili najmłodszym uczniom pobyt w szkole, ale także zadba o ich zdrowie.
Szanowni Państwo,
Procedury w zakresie wydawania Kart Ucznia dzieciom przyjętym do klas I w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2019/2020, uprzejmie informujemy, iż Zarząd Transportu Miejskiego przygotował platformę umożliwiającą składanie wniosków drogą elektroniczną.
Link dedykowany wyłącznie dla SP140 to: https://kartaucznia.ztm.waw.pl/31551d51
W załączeniu przekazujemy również „Instrukcję” do elektronicznego składania wniosków.
Instrukcja_do_portalu_partnerow_Karty_warszawiaka_2019__(1).pdf
Wycieczka do Parlamentu
W styczniu klasy 8a i 8b pojechały na wycieczkę do Parlamentu. Wyjazd był wcześniej zapowiedziany, wejście zarezerwowane już w październiku. Organizatorem tego wyjścia edukacyjnego była p. Magdalena Ładyko, nauczycielka WOS w naszej szkole. Bardzo dobrze się złożyło, bo skończyliśmy na lekcjach omawiać władzę ustawodawczą i pamiętaliśmy wiele ważnych faktów. Przed wejściem czekała nas niespodziana – kontrola pirotechniczna jak na lotnisku. Po wejściu zostaliśmy podzieleni na oddzielne dwie grupy, każda z nich miała swojego przewodnika. Zobaczyliśmy salę senacką, poznaliśmy historię tego miejsca. Następnie przeszliśmy długim korytarzem do Sejmu. Dla większości uczniów sala sejmowa wydawała się mała, chociaż zasiada tam 460 posłów. Siedząc w loży dla publiczności, wysłuchaliśmy krótkiego wykładu o trybie powstawania ustawy. Pan przewodnik był bardzo zdziwiony, że prawie wszystko wiemy i gratulował nam wiedzy. Pani Ładyko zapowiedziała, że aktywni uczniowie dostaną oceny piątkowe, tak się stało. W Parlamencie czuliśmy się jak ważni goście w tym szczególnym miejscu. Ciekawym elementem budzącym zainteresowanie była obecność wielu ekip telewizyjnych, kamer i wielu osób udzielających wywiadów. Po zrobieniu zdjęć opuściliśmy Sejm i Senat ze świadomością, ze byliśmy w tak ważnym miejscu.
Wycieczka do parlamentu
W styczniu klasy 8 a i 8 b pojechały na wycieczkę do parlamentu. Wyjazd był wcześniej zapowiedziany, wejście zarezerwowane już w październiku. Organizatorem tego wyjścia edukacyjnego była Pani Magdalena Ładyko, nauczycielka wos w naszej szkole. Bardzo dobrze się złożyło, bo skończyliśmy omawiać na lekcjach władze ustawodawczą i pamiętaliśmy wiele ważnych faktów. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od senatu. Przed wejściem do budynku czekała nas niespodzianka – kontrola pirotechniczna jak na lotnisku. Po wejściu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, każda z nich miała swojego przewodnika. Zobaczyliśmy salę senacką, zaznajomiliśmy się z historią tego miejsca. Następnie przeszliśmy długim korytarzem do sejmu. Dla większości uczniów sala sejmowa wydawała się mała chociaż zasiada tam 460 posłów. Siedząc w loży dla publiczności, wysłuchaliśmy krótkiego wykładu o trybie powstawania ustawy. Pan przewodnik był bardzo zdziwiony, że prawie wszystko wiemy i gratulował nam wiedzy. Pani Ładyko zapowiedziała, że uczniowie aktywni dostaną oceny piątkowe, tak się stało. W parlamencie czuliśmy się jak ważni goście w tym szczególnym miejscu. Ciekawym elementem budzącym zainteresowanie była obecność wielu ekip telewizyjnych, kamer i wielu osób udzielających wywiady. Po zrobieniu zdjęć opuściliśmy sejm i senat ze świadomością, że byliśmy w ważnym miejscu.
Szanowni Państwo,
Zapraszamy dzieci oraz ich rodziców lub opiekunów prawnych do udziału w realizowanych przez Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej projektach pt. „Regionalny program zdrowotny w zakresie funkcjonalnych wad postawy dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych z województwa mazowieckiego” oraz „Regionalny program zdrowotny w zakresie otyłości dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych z województwa mazowieckiego”.
Projekty skierowane są do uczniów klas I-VI szkół podstawowych w wieku od 6 do 12 lat uczęszczających do placówek oświatowych położonych na terenie województwa mazowieckiego u których występuje wada postawy lub otyłość.
Szczegółowe informacje na stronie:
http://www.coms.pl/projekty-unijne
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
Wszystkie konsultacje i zajęcia odbywają się w siedzibie Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej na Żwirki i Wigury 63A.
MICHAŁ WITKOWSKI, uczeń klasy 7a, został wyróżniony w dzielnicowym konkursie Świdermajery- dziedzictwo Kulturowe Linii Otwockiej. Zadaniem uczestników było odnalezienie, sfotografowanie i opisanie obiektów przedstawionych na ilustracjach udostępnionych przez ogranizatora
W dniu 19 grudnia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej oraz uczennice klas starszych przygotowali wspaniały program słowno - muzyczny związany ze zbliżającymi się Świętami. Program wzbogacony został o elementymultimedialne, a na szczególne uznanie zasłużyły stroje występujących. Widzowie usłyszeli wiele okolicznościowych utworów muzycznych po polsku i po angielsku. Za wspaniałe przygotowanie uroczystości dziękujemy: Siostrze Joannie, p. M. Grzywińskiej, p. A. Kląskale - Mroczek, p. M. Szerejko,p. A.Koronie, p. A. Suchodolskiej (świąteczne piosenki w języku angielskim), p.P. Łapecie i p. J. Czapli oraz wszystkim występującym.
W listopadzie i grudniu uczniowie klas drugich brali udział w zajęciach filmowych w ramach projektu "Open Film", który został stworzony przez profesjonalnych trenerów i doświadczonych filmowców. W czasie zajęć uczniowie pod okiem Lude Reno i Margarity Minkiewicz poznawali różne techniki tworzenia filmu zaczynając od pomysłu na film, pisanie scenariusza, tworzenie scenografii, ćwiczenia z kamerą, podział funkcji w zespole na nagrywaniu filmu oraz dźwięku kończąc. Podsumowaniem zajęć był pokaz powstałego krótkometrażowego fabularnego filmu pt. "Film na Święta" zorganizowany dla rodziców na grudniowym zebraniu.
14 grudnia 2019 r. w Klubie Kultury Aleksandrów, w ramach wigilii sąsiedzkiej, zorganizowana została wystawa prac plastycznych " Śląskie Stroje Ludowe". Prace wykonane zostały z okazji 11 listopada i Wawerskiej Parady Niepodległości przez uczniów wawerskich szkół. Wystawa cieszyła się ogromnym uznaniem publiczności. W trakcie tego spotkania każdy młody twórca otrzymał podziękowanie i nagrodę rzeczową - album. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice z kl. 7a - Aleksandra Czachorowska, kalina Dzierżak i Julia Olkowska., które wykonały swoje przce pod opieką nauczycielki historii p. Katarzyny Gołagusz, która czuwała nad merytorycznym poziomem pracy uczniów.
Jesienią uczniowie klas drugich podczas zajęć lekcyjnych poznawali dzieje państwa polskiego. W tym celu czytali legendy, słuchali słuchowisk i oglądali baśnie związane z najdawniejszą historią Polski. Poznali życie codzienne w średniowiecznym grodzie, dowiedzieli się, czym zajmowali się jego mieszkańcy i zaznajomili się z kodeksem rycerskim. Podsumowaniem cyklu zajęć były prace - makiety grodu piastowskiego, które dzieci wykonywały wspólnie ze swoimi rodzicami. Zdobiły one szkolny korytarz przez kolejne 2 tygodnie, a po tym czasie można je było oglądać w WCK – u w Radości.
Od października do grudnia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 140 brały udział w zbiórce karmy, koców, misek, zabawek dla zwierząt ze schronisk w: - Celestynowie - Falenicy "Azyl pod Psim Aniołem" - na Paluchu. Marzena Szerejko Anna Korona
We wtorek, 1 października 2019 roku, w Wawerskim Centrum Kultury w Międzylesiu odbyły się warsztaty z komunikacji zewnętrznej. Uczestniczyli w nich przedstawiciele różnych instytucji z Wawra, w tym uczniowie wawerskich szkół, między innymi Szkoły Podstawowej nr 140. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się, w jaki sposób podzielić wawerskie społeczeństwo na różne grupy interesariuszy, a potem, jaki kanał komunikacji dopasować do każdej z nich tak, aby informacje, które chcemy przekazać, trafiły do jak największej ilości osób. Warsztaty pomogły uczestnikom zrozumieć, jak ważna jest komunikacja i co zrobić, aby była jeszcze lepsza.
Ola Czachorowska, klasa 7a
Przykładowe grupy interesariuszy
Kanały komunikacji dopasowane do poszczególnych grup
Uczniowie klasy 8a, w dniach 5-12.10.2019, pod opieką Pani Agnieszki Suchodolskiej i pani Katarzyny Pec wylecieli z warszawskiego lotniska Okęcie na wyjazd językowy na Maltę.
Cel? Oczywisty! Rozwój kompetencji językowych, konfrontacja umiejętności z życiem codziennym, ale również słońce, krajobraz i urzekające widoki. Bo gdzie można lepiej nauczyć się języka angielskiego niż w kraju, gdzie jest on językiem powszechnie używanym? Program wycieczki był napięty od momentu postawienia nogi na płycie lotniska.Cała grupa 20 osób uczestniczyła w 25-godzinnym kursie języka angielskiego na różnych poziomach zaawansowania. Przydział do grup uzależniony był od wyniku testu poziomującego. Młodzież uczyła się języka angielskiego z Native Speakerami w zespołach międzynarodowych. W przerwach między zajęciami zwiedziliśmy stolicę Malty, Vallettę oraz takie miasta jak Midina i Rabat. Był też czas na plażowanie na wyspie Comino, gdzie znajduje się rajska laguna. Po tygodniu wielu wspaniałych wrażeń, wróciliśmy bogatsi o zdobytą wiedzę i piękne wspomnienia.
8 września 2019 r. my, uczniowie klas siódmych, wraz z opiekunami wyjechaliśmy na obóz sportowo – językowy do Ostrowa, do ośrodka wypoczynkowego ,,Asia”.
W czasie wyjazdu mieliśmy zajęcia lekcyjne, takie jak geografia, na której rysowaliśmy mapę terenu, bądź język polski, na którym uczyliśmy się gwary kaszubskiej oraz z zapałem śpiewaliśmy kaszubskie nuty. Na zajęciach z języka angielskiego poznawaliśmy nowe słówka i konstrukcje gramatyczne oraz graliśmy w gry planszowe. Codziennie uczestniczyliśmy w zajęciach na basenie, które zastępowały nam WF. Na plaży tańczyliśmy zumbę i braliśmy udział w biegach długodystansowych oraz innych przyjemnościach, których dostarczała piękna pogoda i ogromna, pusta o tej porze roku, plaża.
Oprócz zajęć dydaktycznych mieliśmy również wycieczki turystyczne do: Szymbarka, gdzie widzieliśmy największy fortepian oraz najdłuższą deskę na świecie, do Helu, gdzie największą atrakcją był godzinny rejs statkiem. Pozostawił on w nas niezapomniane wrażenia, ponieważ wzburzone morze kołysało nas mocno. Zaś w Pucku, w hucie szkła, przyglądaliśmy się procesowi wytopu szkła.
Naszym zdaniem ta wycieczka była bardzo udana. Mieliśmy najlepszych opiekunów, którzy zapewniali nam rozrywkę, świetne miejsce pobytu i troskliwą opiekę. Wszyscy bardzo się zżyliśmy i spędziliśmy razem super czas. Na pewno chcielibyśmy tam wrócić.
Olga i Dagmara
3a, 20 września 2019r., zamieniła Kulturotekę Błękitną w Centrum Nauki "Błękitna": Pracownicy wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 140 im. Kazimierza Jeżewskiego Odkrywali Tajemnice Świata. Zaczęli od prezentacji doświadczeń naukowych przygotowanych samodzielnie przez uczniów. Wszystkie eksperymenty obrazowały w sposób plastyczny i przystępny prawa biologii, fizyki bądź chemii, m.in. siłę odrzutu i geotropizm. Potem rozmawiali o wulkanach, a żeby nie poprzestać na teorii dzieci samodzielnie wykonały własne wulkany. Na zakończenie wszyscy mogli się zmierzyć z basenem z cieczą nienewtonowską.
Ciekawa inicjatywa w naszej szkole!!!
Szkolny Budżet Partycypacyjny
Od pewnego czasu przedstawiciele społeczności szkolnej uczestniczą w działaniach, których celem jest kształtowanie postaw prospołecznych, a także zdobywanie przez uczniów wiedzy z zakresu samorządności i przedsiębiorczości.
Jest to projekt realizowany w ramach miejskiego programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016 – 2020” finansowanego ze środków m. st. Warszawy. Całości patronuje Fundacja Pole Dialogu. W szkole został powołany Zespół Roboczy, w skład którego wchodzą nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców i uczniów. W programie dysponujemy kwotą czterech tysięcy złotych. Jest ona przeznaczona na realizację pomysłów, które mają sprawić, że uczniowie będą się lepiej czuli w szkole, pojawią się w niej elementy, które uatrakcyjnią spędzany tu czas. Uczniowie mogą składać wnioski dotyczące swoich projektów do czwartego grudnia. Ogłoszenie listy zweryfikowanych projektów nastąpi w dniu piątym grudnia, a w dniu następnym odbędzie się ich publiczna prezentacja tak, by każdaz grup projektowych miała możliwość przekonania wszystkich, że to jej pomysł jest najlepszy. Od 6. do 10. grudnia będzie trwała kampania promocyjna, która zakończy się dwudniowym głosowaniem i ogłoszeniem jego wyników. Koordynatorzy akcji biorą pod uwagę pewne przesunięcia czasowe, ale cała akcja musi zostać zakończona do 14.12.2018 roku. 14 grudnia zostanie zaprezentowany zwycięski projekt Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego.
Zachęcamy wszystkich uczniów do głosowania!
W dniach 8 - 9 czerwca 2018 r. społeczność radościańskiej 140 - tki przeżywać będzie okrągły jubileusz szkoły. Chcielibyśmy, by nasze święto stało się okazją do spotkań dla wszystkich, którzy czują się związani z tym szczególnym miejscem przy ulicy Wilgi.
8 czerwca (piątek) odbędą sie oficjalne uroczystości, a w sobotę - 9 czerwca serdecznie zapraszamy
w godzinach 15.00 - 19.00 na Piknik Rodzinny, który, jak co roku, gwarantuje świetną zabawę i moc wzruszeń.
Historia i współczesność.
Szkoła w osiedlu Radość wcześniej mieściła się przy ulicy Reymonta (dzisiejszej Kąkolowej), a tuż przed II wojną światową w Święto Niepodległości 11 listopada 1938 r. został oddany do użytku nowy budynku przy ulicy Wilgi (do 1954 - Kościelnej). Szkoła budowana była etapami np. sala gimnastyczna powstawała przez kilka lat, a w jej niewykończonych murach (nie było też podłogi) funkcjonowała strzelnica dla uczniów. Sale lekcyjne ogrzewane były kaflowymi piecami, a czas lekcji wyznaczał, potrząsając dzwonkiem, woźny- p.M. Miecznikowski, który stał się jedną z legend szkoły tak, jak później p. E. Lubaszka. Bo zawsze miała ona szczęście do wspaniałych, oddanych ludzi - nauczycieli i pracowników. Każde pokolenie uczniów pamięta tych dla siebie, w danym czasie, najważniejszych. Do takich osób bez wątpienia należą: p. S. Zalech, p. M. Sobczykiewicz, p. Z. Węgielewska, p. A. Piórek czy p. M. Snopek. Wymieniać można bardzo długo - historia szkoły to historia wspaniałych, nietuzinkowych, twórczych ludzi, którzy oddali jej serce i talent tak chociażby jak p. F. Adamkiewicz - autorka cudownych, wzruszających wierszy czy wieloletni dyrektorzy m.in. p. F. Tkaczyk. Ostatnie ćwierćwiecze szkoły to praca dyr A. Żbikowskiej,B. Kuskowskiej i obecnego dyrektora - p. B. Sceliny. W tym czasie następowały ważne i dynamiczne zmiany - 19 lat funkcjonowania gimnazjum, dobudowa skrzydła szkoły przeznaczonego dla najmłodszych dzieci, stworzenie kompleksu nowoczesnych boisk czy placu zabaw.
Powstanie zespołu szkół i niezwykle sprawne zarządzanie szkołą przez p. dyrektor B. Scelinę sprawiło, że stała się możliwa gruntowna modernizacja budynku - wykonano nową elewację i całościowy remont wewnątrz, przybyła mała sala gimnastyczna wraz z zapleczem. Sale lekcyjne są wyposażone w komputery, rzutniki, ekrany i tablice interaktywne, a młodsze dzieci korzystają z "magicznego dywanu" - urządzenia, dzięki któremu można łączyć zdobywanie wiedzy z aktywnością fizyczną.
Tak wyglądała szkoła jeszcze kilka lat temu,
a tak wygląda obecnie.
Szkoła i ludzie.
Szkoła jest ważna i znacząca dla każdej lokalnej społeczności, dotyczy to również naszego osiedla. Przez wszystkie lata swego istnienia szkoła usytuowana w centralnej części Radości, w pobliżu kościoła parafialnego, była miejscem nie tylko nauki kolejnych pokoleń, ale także spędzania czasu wolnego na zajęciach sportowych, artystycznych, wycieczkach, zabawach tanecznych, wyjazdach letnich i zimowych oraz wielu, wielu innych. Często zamieniała się również w centrum wydarzeń kulturalnych. Aby poza głównymi funkcjami szkoły można było realizować tak różnorodną i wartościową działalność, potrzebni są niezwykli, ofiarni i kreatywni ludzie, a do takich właśnie ma szczęście 140 - stka. Często dzieje się tak, że uczą w szkole osoby, które kiedyś były jej uczniami, a inne po prostu decydują się związać z placówką swój los. I można tu zauważyć pewną prawidłowość - jeśli ktoś prawdziwie pokocha szkołę, to pozostaje jej wierny przez lata, a ona mu się taką samą miłością odpłaca. Najlepszym przykładem jest tu działające przy szkole Ognisko Muzyczne. Rozpoczęło ono swe istnienie w 1948 roku, a prowadzone było przez wybitnych muzyków pp. Kulikowskich. Po latach, staraniem p. dyrektor A. Żbikowskiej, w 2011 roku dokonano reaktywacji ogniska. Kieruje nim, wraz z żoną - Wandą, p. K. Heering - absolwent szkoły, uczeń ogniska, a obecnie wspaniały muzyk, wieloletni prorektor i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Szopena w Warszawie. Ognisko nosi imię swego założyciela - A. Kulikowskiego i umożliwia dzieciom, ale również dorosłym profesjonalną naukę gry na instrumentach, a także kształcenie śpiewu. Dzięki działalności ogniska szkołę odwiedzili z koncertami tacy artyści jak Andrzej Olejniczak, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz czy Zbigniew Zamachowski. Innym przykładem jest działający w szkole teatr. Grupa Teatralna "Assunta", prowadzona przez nauczycielkę języka polskiego i reżysera teatru p. M. Rokicką, od lat jest chlubą szkoły, a jej występy były wielokrotnie nagradzane na przeglądach i festiwalach nie tylko w Warszawie, ale i w kraju. Niektórzy uczestnicy tych zajęć postanawiają związać z teatrem swą przyszłość - mamy więc absolwentów, którzy zostali aktorami.
Przyszłość definiowana przez pamięć i szacunek dla tradycji.
Jednym z ważniejszych wyróżników pracy szkoły jest kształtowanie właściwych postaw oraz dbałość o naukę historii i kultywowanie tradycji. Już najmłodsi uczniowie poznają ważne dla narodu daty i uczestniczą w uroczystościach patriotycznych, a starsi - szczególnie młodzież gimnazjalna - biorąc udział w rajdach, spotkaniach i różnego typu wydarzeniach tematycznych, kształtują swą świadomość i poglądy. Przykładem pięknej lekcji historii, która odbyła się 13 listopada 2015 r., stała się uroczystość upamiętniająca nauczycieli prowadzących w czasie II wojny światowej tajne nauczanie na terenie Wawra.
Podkreślić należy, że ideą wychowania szkoły oprócz budowania postaw patriotycznych zawsze było kształcenie w duchu tolerancji i wielokulturowości ze szczególnym poszanowaniem prawa każdego człowieka do wolności i samostanowienia. Oprócz wiedzy przedmiotowej uczymy naszych podopiecznych pomagania innym (np. poprzez wolontariat), wrażliwości i sprzeciwu wobec wszelkiego zła (między innymi: udział w akcjach społecznych i charytatywnych). Jednocześnie chcemy, by nasi uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności w sposób jak najbardziej zgodny z wymogami współczesnego świata. Uczymy ich więc skutecznie i efektywnie w tym świecie funkcjonować. Realizujemy to zadanie np. w ramach nauczania dwujęzycznego, które od sześciu lat rozwija dyrektor B. Scelina z grupą nauczycieli. Temu również służą corocznie organizowane wyjazdy młodzieży do różnych krajów europejskich, które umożliwiają doskonalenie umiejętności językowych, a także poznawanie kultury i historii Europy.
Lata szkolne to ważny okres w życiu każdego z nas. Zapraszamy więc wszystkich, którzy mają w sercu wspomnienia o Szkole Podstawowej nr 140 w Radości na czerwcowe spotkanie z przeszłością, dniem dzisiejszym i tym, co dopiero nas czeka tu, przy ulicy Wilgi.
Autorka artykułu: Anna Frej-Lusznia
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Szkoły .
Szanowni Państwo,
Z dniem 1 września 2017 r. uczniowie warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.Dokumentem uprawniającym do bezpłatnych przejazdów będzie Karta Ucznia, czyli spersonalizowana Warszawska Karta Miejska.
Procedura umożliwiająca uzyskanie Karty Ucznia jest następująca:
Załączam do pobrania wzór wniosku oraz druk wniosku do wypełnienia zgodnie z załączonym wzorem.
W przypadku braku możliwości samodzielnego wydrukowania wniosku należy go pobrać z sekretariatu szkoły.
Beata Scelina
dyrektor Zespołu Szkół nr 120
WYCIECZKA NA LITWĘ
8 maja br. o godz. 6.00 rano grupa 41 gimnazjalistów wyruszyła autokarem na Litwę. Podróż do uzdrowiska Druskienniki położonego nad Niemnem trwała około 6 godzin. W Druskiennikach zachwycił nas park wodny, który oferuje wiele atrakcji w tym basen z falami morskimi, kaskady, wodospady, jacuzzi i zjeżdżalnie wodne.
Pierwsza nagroda w Konkursie Pamięć i patriotyzm. Losy Polaków na Wschodzie.
Uczennice Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 104 w Radości: Julia Rogoyska
i Kornelia Żelisko zajęły pierwsze miejsce w konkursie dzielnicowym Pamięć i patriotyzm. Losy Polaków na Wschodzie organizowanym przez Zespół Szkół nr 114 w Aninie.
Gimnazjaliści w Londynie
W tym roku uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 104 pod czujnym okiem opiekunów spędzili tydzień na Wyspach Brytyjskich. Wyruszyliśmy wczesnym rankiem 3 kwietnia 2017. Dzień spędziliśmy w autokarze, przejeżdżając całą Polskę, w nocy „przecięliśmy” Niemcy od południowo-wschodniej granicy do północno-zachodniej, aby następnego dnia o 5 rano dotrzeć do francuskiego portu Calais. Stąd wyruszał nasz prom do Anglii. Dla wielu osób był to pierwszy rejs. Mimo to nikt nie cierpiał z powodu choroby morskiej, a ci, którym się to przydarzyło, już dawno o tym zapomnieli.
1000 odblasków za 1000 lików dla uczniów
Zespołu Szkół
nr 120
Bezpieczeństwo uczniów jest jednym z priorytetów naszej szkoły.
We współpracy z biurem projektu Odblaskowi.pl utworzyliśmy na facebooku wyzwanie "1000 odblasków za 1000 lików". Naszym zadaniem było zebranie w ciągu 2 tygodni 1000 lików i 500 komentarzy pod udostępnionym zdjęciem. Akcja wzbudziła wśród uczniów, rodziców oraz mieszkańców naszego osiedla duży entuzjazm i zakończyła się powodzeniem.
Finał akcji miał miejsce 6 marca br. O godzinie 12:00 wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 140 zebrali się w sali gimnastycznej. Chwilę później dołączyli do nich przedstawiciele projektu Odblaskowi.pl wraz z Sową (maskotka projektu), a także gościem specjalnym i ambasadorem akcji aktorem Filipem Bobkiem.
Prowadzący po krótkim wprowadzeniu, wyjaśniającym dlaczego wszyscy powinniśmy nosić elementy odblaskowe, rozdali uczniom świecące opaski.
Pod koniec spotkania uczniowie mieli okazję zrobienia wspólnego zdjęcia z panem Filipem Bobkiem oraz Sową.
W ramach współpracy między placówkami odblaski przekażemy również przedszkolakom z Bajkowego Przedszkola nr 107 przy ul. Wilgi 29 oraz z Przedszkola Niepublicznego w Radości przy ul. Wilgi 31.
WYJĄTKOWA NAGRODA
Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej to wyróżnienie przyznawane co roku najlepszym projektom z zakresu edukacji kulturalnej zrealizowanym w m.st. Warszawie. W tym roku II nagrodę w kategorii instytucje animacji kultury otrzymała Monika Rokicka, polonistka, instruktor i reżyser teatralny. W 2015 roku napisała projekt „Media show”, który dotyczył miejsca współczesnego człowieka w świecie mediów. Pomysł został dostrzeżony i otrzymał dotację z Funduszu Animacji Kultury Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Od sierpnia 2015 r. projekt był realizowany w Wawerskim Centrum Kultury przez Teatr Ani Pół. Do współpracy zostało zaproszonych wielu ciekawych ludzi, m.in. Sebastian Świąder ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, Piotr Filonowicz z Akademii Sztuki i Kultury czy Justyna Wielgus – choreografka i tancerka.
Projekt składał się z kilku części. Przede wszystkim powstał spektakl „SHOW”, który pokazywany był nie tylko społeczności lokalnej, ale znalazł się także wśród zespołów zaproszonych na 3 Młodzieżowe Spotkania Teatralne w Teatrze Studio. Ponadto powstała wystawa grafik kreatywnych w stylu vaporwave autorstwa Karoliny Czelej i Jacka Zduńczyka pt. „Ciąg dalszy nastąpił…”, którą przez kilka miesięcy można było oglądać w Wawerskim Centrum Kultury.
Cała część edukacyjna projektu „Media show” zrealizowana była w Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 104. Uczniowie brali udział w warsztatach dotyczących mediów i manipulacji, przygotowywali mini instalacje plastyczne, debatowali na temat tego, czy media są najlepszym źródłem informacji o świecie. W ramach pracy dodatkowej powstały krótkie filmiki o wpływie mediów na odbiorcę.
Chociaż projekt realizowany był w Wawerskim Centrum Kultury, wszyscy jego twórcy – Teatr Ani Pół - wyrośli ze środowiska Grupy Teatralnej Assunta działającej przy Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 104 i od wielu lat prowadzonej przez Monikę Rokicką.
Strona projektu http://mediashowtap.blogspot.com
Półfinał konkursu + opis projektu na stronie wpek http://www.kulturalna.warszawa.pl/wiadomosci,1,8478.html?locale=pl_PL
Grupa Teatralna Assunta zakwalifikowała się na II Ogólnopolski Festiwal Teatralny TEATRALIA 2016, który odbędzie się w dn. 18 i 19 czerwca w Legionowie.
Nasz zespół zagra bajkę pt. "Brzydkie królewiątko" oraz weźmie udział w licznych warsztatach przygotowanych przez Organizatorów.
KSIĄŻ _ DREZNO _ BERLIN 9-13 maja 2016
W dniach 9-13 maja odbyła się wycieczka do Niemiec, podczas której zwiedzaliśmy Zamek w Książu, Drezno, Tropical Island oraz Berlin. W wydarzeniu wzięli udział głównie uczniowie klas drugich i czworo nauczycieli z Gimnazjum nr 104.
Pierwszego dnia zebraliśmy się przed szkołą o godzinie 6:50. Wyjechaliśmy jednak ze sporym opóźnieniem, ponieważ kilkoro uczniów miało problem ze znalezieniem paszportów, a część się zwyczajnie spóźniła. Do zamku w Książu dotarliśmy więc pomiędzy pierwszą, a drugą po południu. Podzieliliśmy się na dwie grupy, a następnie zostali nam przydzieleni przewodnicy, którzy oprowadzali nas po zamku. Wielokrotnie zmieniał on swoich właścicieli, przez co był często przebudowywany. Dziś jest on trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Po skończonym zwiedzaniu pojechaliśmy do hotelu, znajdującego się u podnóża Karkonoszy. Dotarliśmy tam około godziny 18. Zakwaterowaliśmy się, a następnie zjedliśmy obiadokolację.
Następnego dnia, czyli 10 maja udaliśmy się na zwiedzanie Drezna. Na miejscu znaleźliśmy się około południa. Było bardzo gorąco, a w zabytkowym mieście -takim jak Drezno, ciężko dostać butelkę wody mineralnej. Został nam przydzielony przewodnik, który oprowadzał nas malowniczych uliczkach i opowiadał historię miasta. Widzieliśmy między innymi: Szklaną Manufakturę Volkswagena, Nowe Miasto, Operę Sempera oraz Starówkę drezdeńską czyli inaczej Zwinger. Po sześciogodzinnym zwiedzaniu wróciliśmy autokarem do pensjonatu w Polsce na obiadokolację.
Trzeciego dnia w planach była wycieczka do Tropical Island, czyli kompleksu krytych basenów w tropikalnym stylu. Po śniadaniu wykwaterowaliśmy się z hotelu i wyjechaliśmy w głąb Niemiec. Na miejscu byliśmy około południa i spędziliśmy tam niecałe 5 godzin. Po upływie tego czasu (o 17:30) wyruszyliśmy do hostelu w Berlinie. Po zakwaterowaniu zjedliśmy obiadokolację, w której uczestniczyły wycieczki szkolne z Francji i Niemiec.
Rankiem następnego dnia pojechaliśmy na zwiedzanie Berlina. Tak jak w przypadku zwiedzania Drezna został nam przydzielony przewodnik. Widzieliśmy East Side Gallery, Wyspę Muzealną, Reichstag, Urząd Kanclerza, Bramę Brandenburską, Pomnik Holokaustu oraz Plac Poczdamski i Gendarmenmarkt. Zwiedzaliśmy nawet Muzeum Egipskie, w którym znajdowało się wiecznie młode popiersie Nefretete. Następnie udaliśmy się w nocną drogę powrotną do Warszawy.
Ostatniego dnia (13 maja) dotarliśmy przed szkołę o piątej nad ranem.
Moim zdaniem była to niezwykle udana wycieczka i bardzo się cieszę, że brałam w niej udział. Miałam okazję zwiedzić wspaniałe miejsca i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na ich temat. Wspaniale spędziłam ten czas i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś to powtórzę.
Grupa Teatralna Assunta odniosła kolejny sukces.
Tym razem zdobyliśmy dwa wyróżnienia podczas Grochowskich Spotkań Teatralnych "Na rogatkach".
Stanęliśmy w szranki z zespołami młodzieżowymi działającymi przy liceach i domach kultury. Assunta była jedyną grupa gimnazjalną zaproszoną do udziału w festiwalu.
Zostaliśmy wyróżnieni za "inwencję, humor i podbicie serc publiczności".
Ponadto, nasza nowa koleżanka, Monika Chymuk, otrzymała indywidualne wyróżnienie aktorskie za swój debiut sceniczny - rolę księżniczki Kunegundy.
Powered by aSc EduPage