Godzina dla MŁODYCH GŁÓW
Cel ogólny programu Program profilaktyczny Godzina dla MŁODYCH GŁÓW ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego podejmowanych według określonych scenariuszy, których zadaniem jest otwarta rozmowa o zdrowiu psychicznym, w tym wzmocnienie poczucia sprawczości wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz pierwsza pomoc psychologiczna (PPP) – w pierwszym półroczu; oraz higiena cyfrowa i bezpieczeństwo w sieci – w drugim półroczu.
Cele szczegółowe programu
• Wsparcie dzieci i młodzieży w procesie rozpoznawania i nazywania: emocji, potrzeb i granic.
• Wsparcie dzieci i młodzieży w kształtowaniu umiejętności komunikowania swoich emocji, potrzeb i granic oraz szukania pomocy (nabywanie i rozwijanie kompetencji rozpoznawania emocji w swoim ciele; myślach i zachowaniu; nabywanie i rozwijanie umiejętności nazywania potrzeb stojących za emocjami; nabywanie i rozwijanie umiejętności oceny natężenia potrzeb i rozpoznawania związanych z nimi granic; nabywanie i rozwijanie kompetencji komunikowania tego, co czują i czego doświadczają uczniowie i uczennice.
• Wsparcie dzieci i młodzieży w budowaniu relacji: ja i moja relacja ze światem online (ćwiczenia nawiązujące do higieny cyfrowej, profilaktyka e-uzależnień); nabycie i rozwijanie kompetencji zadbania o higienę cyfrową.
• Wzmocnienie bezpieczeństwa dzieci w środowisku offline i online poprzez nabywanie i rozwijanie kompetencji rozpoznawania, wyznaczania i komunikowania granic, rozróżniania sytuacji, w których ktoś wyraża własne zdanie, świadomości, co to jest hejt; rozpoznawania i reagowania na przemoc, m.in. na cyberprzemoc – kontynuacja zajęć z pierwszego półrocza.
• Wsparcie dzieci i młodzieży w budowaniu relacji: ja i krytyczne myślenie (ćwiczenia wzmacniające naukę weryfikowania treści, zwiększające również wgląd we własne zachowania online).
• Wsparcie dzieci i młodzieży w rozwijaniu alternatywnych aktywności do aktywności online w ramach tematu: „Aktywność fizyczna. Dlaczego mózg potrzebuje ciała”.
• Nauka korzystania z pierwszej pomocy psychologicznej (PPP).
• Normalizowanie otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym