• SUKCES SPEKTAKLU Dziwny świat

• SUKCES NOWEGO SPEKTAKLU „GRUPY TEATRALNEJ ASSUNTA”

Dziwny świat

W tym roku Grupa Teatralna Assunta przygotowała spektakl inspirowany utworem Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, który jest refleksją na temat otaczającej nas rzeczywistości. W 3 etiudach teatralnych zatytułowanych „DZIWNY ŚWIAT” młodzi twórcy pochylili się nad problemem zła, które czai się obok nas, często ignorowane, niedostrzegane. Zaczyna się niewinnie, od nie do końca prawidłowych relacji rodzinnych. Doświadczeni przez najbliższych ludzie często przekazują swoją agresję lub frustrację dalej, czego przykładem jest  zjawisko cyberprzemocy, terroryzmu, wojny.  Zło jest w człowieku, ale też człowiek może je powstrzymać  dzięki rozsądkowi, empatii, refleksji. Czasem wystarczy jeden gest, słowo, uśmiech, by okazało się, że świat nie jest wcale taki zły i dziwny.

Fragmenty spektaklu pokazywaliśmy już w grudniu, podczas szkolnego spotkania świątecznego oraz podczas pokazu dla zaprzyjaźnionej fundacji (Chrześcijańska Fundacja „Barwy życia”), jednak premiera całości przedstawienia nastąpiła dopiero 20. marca podczas VI Grochowskich Spotkań Teatralnych „Na rogatkach”. Impreza organizowana przez LXXII LO im. J.Jasińskiego ma charakter konkursowy i jest jednym z najbardziej prestiżowych festiwali w Warszawie. Podczas konkursu można nie tylko pokazać wynik swojej pracy, ale także obejrzeć spektakle przygotowane przez inne zakwalifikowane zespoły teatralne. Wartością „Rogatek” jest także spotkanie z profesjonalnym jury, podczas którego każda grupa teatralna może wysłuchać uwag na temat swojego spektaklu.

„Dziwny świat”  został doceniony przez jury, które przyznało nam III nagrodę tegorocznej edycji konkursu. Bardzo ucieszyła nas także ocena wyrażona przez członków jury podczas omówienia spektaklu. Usłyszeliśmy, że nasze spektakle cechuje profesjonalizm, że dbamy o szczegóły podczas pokazów oraz tworzymy jeden z trudniejszych rodzajów teatru. Doceniono naszą pracę nad ruchem i ciałem. Nasza radość jest tym większa, że ponad połowę grupy stanowią obecnie uczniowie klas pierwszych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z teatrem.  Oczywiście nie obyło się bez uwag. Dowiedzieliśmy się, nad czym pracować i jakich błędów powinniśmy unikać.

Nasz sukces nie byłby możliwy bez pomocy absolwentów Assunty, tworzących obecnie Teatr Ani Pół działający przy WCK w Międzylesiu. Nie tylko pomogli nam podczas pracy nad spektaklem, ale także zapewnili obsługę techniczną pokazu konkursowego, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Z protokołu jury:

Ogłoszenie wyników VI edycji Grochowskich Spotkań Teatralnych "Na rogatkach".

Jury w składzie:

1.   Tomasz Marzecki – przewodniczący

2.   Renata Skoczylas – członek

3.   Marcin Satora – członek

4.   Arkadiusz Śliwa – członek

5.   Ryszard Jakubisiak – sekretarz

po obejrzeniu  spektakli konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:

Miejsce I

Teatr „Na Przytulnej” z Gimnazjum nr 124 im. Polskich Noblistów

za spektakl „Chaszcze z Choszczó” w reżyserii Agnieszki Gardeły.

Miejsce II

Teatr „Krzesiwo” z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 8

za spektakl w reżyserii Ryszarda Polaszka „Gramy o wszystko”.

Miejsce III

Grupa Teatralna „Assunta” z Gimnazjum nr 104

za spektakl w reżyserii Moniki Rokickiej „Dziwny świat”.