• Projekt

• MONOGRAMY - spotkanie z pasją

20. lutego 2018 r. klasa 3D wraz z wychowawczynią p. Moniką Rokicką miała przyjemność uczestniczyć w niezwykłych zajęciach – warsztatach projektowania monogramów. Lekcja odbyła się w ramach projektu „Piórem i Pazurem”, który realizowany jest w naszej szkole. Warsztaty miały charakter praktyczny i oprócz nauki pięknego pisania, przekazywały istotną wiedzę o zawodowym znaczeniu kaligrafii.

O tym, że liternictwo i kaligrafia to niesamowite i piękne hobby, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale czy z pasji można uczynić pomysł na życie? Okazuje się, że tak. Realizując nasz projekt, staramy się pokazywać, że umiejętność pięknego pisania jest bardzo przydatna nawet w erze komputerów. Ozdobne kroje liter spotykamy przecież na bilbordach,  muralach, szyldach. Kaligrafię cenią twórcy tatuaży czy cukiernicy, tworzący swoje wyroby na wyjątkowe okazje. Zaprzyjaźnieni kaligrafowie wielokrotnie podkreślają, iż ręcznie pisane zaproszenia, wizytówki czy reklamy są towarem, który można sprzedać. Umiejętność ozdobnego pisma może stać się zawodem.

O praktycznym podejściu do kaligrafii mogli dowiedzieć się uczestnicy warsztatów projektowania monogramów, które odbyły się w Bibliotece Publicznej w dzielnicy Wawer przy ul. Agrestowej 1. Uczniowie klasy 3. gimnazjum, w ramach zajęć z doradztwa zawodowego poznawali tajniki liternictwa i zasady tworzenia monogramów. Podczas spotkania z panią Joanną Jedlecką Skrodzką z Pracowni hafciarskiej młodzi ludzie projektowali własne prace, uczyli się podstaw kompozycji  oraz rozmawiali o pracy w zakładzie hafciarskim. Pani Joanna opowiedziała o historii monogramów i ich współczesnym zastosowaniu, a także o tym, jak powstają jej prace - od projektu do realizacji. Młodzi ludzie mogli dowiedzieć się trochę o programach graficznych służących tworzeniu wzorów literowych. Okazało się, że ręczne pisanie i projektowanie liter można zamienić na pracę zarobkową, która przynosi wiele satysfakcji.

A oto wrażenia uczniów:

* * *

Według mnie lekcja o monogramach była przydatna.  Dzięki temu spotkaniu nauczyliśmy się, czym są monogramy oraz jak się je robi. Pani prowadząca dobrze wyjaśniła zasady które są ważne. Mimo tego, że instruktorka nie prowadziła wcześniej lekcji z młodzieżą, to bardzo dobrze jej to wyszło.

Monogramy zawodowo mogą być przydatne, jeśli będziemy chcieli założyć firmę to będziemy mogli użyć monogramu np. jako logo firmy. (Kamil)

* * *

Uważam, że ostatnie zajęcia z monogramów były przydatne, ponieważ nauczyliśmy się jak dobierać odpowiednie czcionki do kontekstu. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, jakie połączenia liter są trudne do ładnego napisania np.: „w” i „i”, ponieważ „w” zajmuje dużo miejsca, ale za to „i” jest małe i wygląda dość skromnie. Taka wiedza może się przydać np.: w projektowaniu logotypów firm. Zajęcia prowadziła Pani Joanna Jedlecka Skrodzka i uważam, że zajęcia przebiegały w bardzo fajnej atmosferze. Na warsztatach pisaliśmy monogramy osób sławnych oraz swoje własne. Fajnym urozmaiceniem tych zajęć było to, że monogramy, które robiliśmy mogły zostać wybrane przez instruktorkę i miały zostać wyhaftowane za darmo, co motywowało nas do pracy. Myślę, że ta wiedza może zostać wykorzystana w zawodzie krawca, projektanta mody jak i grafika komputerowego. (Dawid)

* * *