- Szkolny Budżet Partycypacyjny
- Konkurs Kaligraficzny
- AKTUALNOŚCI !! Radość dla seniora i juniora
- Escape Room – pierwszy projekt KONTRY
- "RADOŚĆ Z PING PONGIEM"
- Drużyna Błażeja
- Serce dla Nikoli
- PROJEKT DEBATA
- Warsztaty Edukacyjne
- Sekcja Nordic Walking
- UKS
- Piknik szkolny
- Radość dla seniora i juniora
- Aktualność
- Debata oksfordzka
- ,, Książkowe Spotkanie "
- „Rowerowe pasje na szlakach zielonego Wawra”
Warsztaty Edukacyjne
Warsztaty Edukacyjne
Trzy klasy z naszej szkoły wzięły udział w cyklu warsztatów medialnych, które są częścią projektu Media Show realizowanego w Wawerskim Centrum Kultury w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Twórcy projektu zauważyli, że różnego rodzaju paradokumenty i konkursy oparte na formule reality show coraz częściej wypełniają czas antenowy, dlatego też tego rodzaju programy uczynili tematem zajęć. Warsztaty zorganizowane zostały wokół trzech kręgów tematycznych.
Widzowie, uczestnicy, twórcy, czyli ludzka twarz reality show.
Podczas realizacji pierwszego tematu uczestnicy zajęć skupili się na powodach, dla których ludzie w ogóle tworzą reality show, biorą w nich udział, oglądają. Nagle okazało się, że mimo intuicyjnego przekonania, że programy te są całkowicie bezwartościowe, mogą one przynosić pewne korzyści, w tym spełniać także funkcję edukacyjną. Aby dojść do takich wniosków, uczestnicy zajęć przyjmowali perspektywę różnych osób - producentów telewizyjnych, uczestników, widzów, członków jury, pracowników obsługi i analizowali korzyści i straty wynikające z istnienia programów typu reality show. Swoje pomysły zestawiali następnie z opublikowanymi w prasie opiniami, artykułami, statystykami.
Czy reality show jest naprawdę reality?
Drugi blok tematyczny poświęcony został analizie tego, co w reality show jest prawdziwe, a co wyreżyserowane. Uczestnicy zajęć opierając się na własnych obserwacjach oraz artykułach prasowych przyglądali się zjawisku manipulacji, badali jej zakres oraz zastanawiali się nad moralną oceną działań podejmowanych przez twórców i uczestników reality show. Szczególnie ciekawa okazała się obserwacja, że mimo iż oceniamy manipulację negatywnie, uznajemy ją za zjawisko niemoralne, używamy jej wszyscy, na co dzień. Uczestnicy warsztatów zauważyli także, że nie lubimy, jak się nami manipuluje, ale często manipulujemy innymi, aby osiągnąć swoje cele. Dyskusja o manipulacji pozwoliła też postawić pytanie o "dobre strony" tego zjawiska i zastanowić się, czy każdy przejaw manipulacji pociąga za sobą straty dla osoby manipulowanej.
Reality show - jestem na tak czy jestem na nie?
Ostatni blok tematyczny warsztatów poświęciliśmy na poszukiwanie argumentów, które przemawiają za i przeciw reality show. Uczestnicy zajęć podzieleni zostali na losowo wybrane grupy, których zadaniem było wyszukanie argumentów. Bardzo wartościowe było to, że młodzi ludzie budowali uzasadnienia do narzuconego tematu niezależnie od własnych przekonań. Zadanie to uczyło nie tylko trudnej sztuki argumentowania, ale także spojrzenia na problem z różnych stron i perspektyw. Wymagało ono także od uczestników pracy w dość dużym zespole i dostosowania metody pracy do zaistniałej sytuacji. Interesujące było to, że poszczególne grupy wybrały różne sposoby podziału zadań.
Kolejnym etapem było przygotowanie mini debaty opartej na zasadach debaty oksfordzkiej. Członkowie obu zespołów (zespołu ZA i PRZECIW) wyznaczyli swoich przedstawicieli, przygotowali argumenty i podsumowania, a następnie przestawili swoje racje na forum. Ten etap warsztatów wywołał wiele emocji, a także dostarczył wielu powodów do przemyśleń.
Podsumowanie
Uczniom podobały się zastosowane metody i formy zajęć – praca w grupach, przejmowanie perspektywy, debata. Fantastyczne było to, że wchodząc na lekcje nie wiedzieliśmy gdzie i w jakiej konfiguracji będziemy pracować! Pracowaliśmy na korytarzu, na podłodze, a nawet na parapetach. Super odmiana po siedzeniu 6 godzin w ławce!
Uczestnicy warsztatów bardzo przychylnie wypowiedzieli się na temat takiej formy zajęć. Wskazali, że nie tylko dowiedzieli się więcej o funkcjonowaniu mediów w ogóle, ale także poćwiczyli dużo ważnych umiejętności, m.in. argumentację, umiejętność wypowiadania się na forum klasy, pracę w różnych zespołach, wyszukiwanie danych.
Kontynuacją warsztatów będzie międzyszkolna debata organizowana przez Fundację TeK i WCK, której temat mogli wybrać uczniowie naszej szkoły. Zdecydowali, że chcą podebatować na temat prawdy w mediach i sposobów jej prezentacji. Powstanie także projekt edukacyjny na temat manipulacji w programach typu reality show.